A A+ A++

Początek roku to czas wprowadzania w życie zmian, realizowania noworocznych postanowień i wyznaczania sobie kolejnych celów. Część z nich wiąże się niestety ze sporymi wydatkami. Jak okiełznać swój domowy budżet, byśmy mogli pozwolić sobie na więcej?

– Zdrowsze odżywianie, więcej sportu, więcej snu, nauka języka obcego, czytanie książek, rozpoczęcie jakiegoś kursu, więcej czasu dla znajomych, dla dzieci, partnera, zmiana pracy, ukończenie studiów, więcej czasu dla siebie, podróże… – wylicza Wioletta Michalak, ambasadorka klubu Kobieta i Pieniądze. – Niestety bardzo często zapominamy o jednej z najważniejszych sfer, która w dużym stopniu ma wpływ na pozostałe, a mianowicie o pieniądzach. Większa dbałość o finanse osobiste również powinna znaleźć się na liście celów w postaci postanowień noworocznych.

Kontrola nad domowym budżetem wcale nie jest prosta. Wymaga ogromnej samokontroli i pracy nad sobą, a efekty nie są natychmiastowe, co dodatkowo może zniechęcić. Dobra organizacja wydatków i dbanie o swoje finanse dają poczucie satysfakcji i bezpieczeństwa, a w dalszej perspektywie pozwalają spełnić marzenia. – Prawie co drugi Polak ma własne finansowe postanowienia noworoczne, co piąty planuje odkładać na emeryturę, ale tylko 10 procent z nich swoje zamiary realizuje – mówi ekspertka finansowa. Jeżeli zależy ci na tym, by znaleźć się w tym odsetku, warto zapoznać się z 7 zasadami opracowanymi przez Wiolettę Michalak:

1. Wyznacz cel – wybierz 2 lub 3, aby maksymalnie skoncentrować swoją energię na tych zadaniach i nie mieć stale poczucia wyrzekania się czegoś, jak przy realizacji np. 10 celów na raz. Przy dużej ilości założeń górę bierze poczucie, że sobie ciągle czegoś odmawiasz, więc po niedługim czasie odpuszczasz jeden cel po drugim, a zmiany odkładasz na kolejny rok… a przecież nie o to chodzi. Cel ma być konkretny, mierzalny oraz realny do osiągnięcia. Zapisz go sobie, niech ciągle ci towarzyszy i motywuje.
2. Przeanalizuj swoją sytuację finansową – oblicz wszystkie swoje przychody i wydatki. Zweryfikuj swoje paragony, prześledź historię konta. Takie spojrzenie pozwoli Ci sprawdzić, co tak naprawdę dzieje się z Twoimi pieniędzmi.
3. Zajmij się swoimi należnościami – przeanalizuj kredyty, debety, karty kredytowe. Pamiętaj, że nie ma lepszej inwestycji niż spłata długów. Wszelkie wolne środki, które wygenerujesz, należy w pierwszej kolejności przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Może warto pomyśleć nad kredytem konsolidacyjnym na preferencyjnych warunkach, aby obniżyć raty kredytowe?
4. Zbuduj poduszkę finansową – uchroni się w razie utraty pracy, wypadku, czy nagłego i nieprzewidzianego wydatku. Poduszka pomoże Ci przejść przez kryzys bez wpadania w drogie kredyty konsumenckie. Powinna wynieść równowartość sześciu miesięcznych kosztów twojego gospodarstwa domowego.
5. Skup się na budżetowaniu – planuj, gdzie mają iść twoje pieniądze, zacznij planować wydatki. Pomocna w tym będzie zasada Ekera, która w ten sposób dzieli budżet:
• 55% – bieżące wydatki (rachunki, jedzenie, ubrania, samochód)
• 10% – oszczędności i wydatki te planowane i nieplanowane (awaria auta, lodówki, odkładanie na wakacje)
• 10% – edukacja (książki, kursy, nauka języków obcych)
• 10% – przyjemności (kino, teatr, wyjścia towarzyskie)
• 5% – cele charytatywne.
Zasadę tę można modyfikować w zależności od sytuacji finansowej i swoich bieżących potrzeb.
6. Zmniejsz swoje wydatki – warto przejrzeć swoje rachunki za telefon, telewizję, Internet. Może warto wynegocjować nową, lepszą umowę, albo zmienić operatora? Zmień swoje nawyki i zachowania finansowe. Powstrzymaj się od wydawania pieniędzy na rzeczy, które są zbędne i nie rób zakupów pod wpływem impulsu
7. Zwiększ swoje dochody – najlepszym sposobem na oszczędzanie jest generowanie wyższych przychodów. Być może warto wynegocjować podwyżkę w dotychczasowym miejscu pracy? Możesz też poszukać dodatkowego zajęcia, które przyniesie dochód – korepetycje, rękodzieło, działanie w sieci MLM – opcji jest wiele.

– Praca nad własnymi finansami wymaga dużo pracy i cierpliwości. Niezbędne jest zaangażowanie, zmiana nawyków, sposobu myślenia o sobie i swoich zachowaniach, szukanie nowych rozwiązań i narzucanie sobie pewnej dyscypliny w myśleniu i działaniu – zauważa Wioletta Michalak. – Zapraszam na kolejne spotkanie w Klubie Kobieta i Pieniądze w Elblągu w Babskiej Wyspie przy ul. Plk. Dąbka 140, które odbędzie się 12 lutego o 17:30. Tematem warsztatów będzie wychodzenie z długów i sposoby na skuteczne radzenie sobie z nimi.

kk

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObecność fotoradarów znacząco wpływa na zachowanie kierowców
Następny artykułEntuzjastyczne reakcje raperów na powrót Białasa