W Zespole Szkół Zawodowych im. Sandora Petöfiego w Ostródzie realizowany jest projekt „Spedytor – zawód z pasją” w którym uczniowie Technikum będą mieli możliwość zdobyć nowe kompetencje zawodowe.
Projekt zakłada unowocześnienie oferty kształcenia na kierunku Spedytor poprzez dostosowanie i wyposażenie pracowni zawodowych, szkolenia zawodowe dla uczniów i nauczycieli zgodnie z potrzebami rynku pracy z branży spedycyjno-logistycznej.
Modernizując nauczanie w zawodzie technik spedytor, głównym celem jest wyposażenie ucznia w umiejętności i kompetencje jakie obecnie stawia rynek pracy i jakich oczekuje pracodawca. Dlatego istotne jest kształcenie z wykorzystaniem programów stosowanych w branży TSL, symulatorów oddających rzeczywiste wykonywanie czynności zawodowych. Dobrze przygotowany do pracy spedytor wdraża zaawansowane mechanizmy działania dostosowane do konkretnej firmy swobodnie posługując się językiem.
Grupą docelową projektu będzie 30 uczniów(13K, 17M) kierunku Spedytor, a także 4 nauczycieli (1K,3M) kształcących na kierunku Spedytor w Technikum Nr 2 w Ostródzie wchodzące w skład Zespołu Szkół Zawodowych im. Sandora Petőfi w Ostródzie.
Projekt realizowany jest od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku. Rekrutacja nauczycieli trwa do 29 lutego, a uczniów do 5 marca. Karty zgłoszeniowe dostępne są w sekretariacie.
Celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia uczniów poprzez realizację kursów, szkoleń zawodowych oraz staży zawodowych przy współpracy z przedsiębiorcami oraz podniesienie jakości oraz atrakcyjności kształcenia w Technikum Nr 2 w Ostródzie. Podczas projektu pracodawcy będą mieli możliwość przygotowania przyszłych pracowników w oczekiwane przez nich umiejętności zawodowe.
Zaproponowane szkolenia przyczynią się do zwiększenia zdolności zatrudnienia uczniów po zakończeniu edukacji. Działania w projekcie zostaną uzupełnione wsparciem nauczycieli, w tym nauczycieli kształcenia zawodowego, które polegać będą na doskonaleniu wiedzy i umiejętności nauczycieli do standardów występujących w rzeczywistych warunkach pracy w danym przedsiębiorstwie poprzez realizację kursów zawodowych podnoszących kompetencje zawodowe.
Rynek pracy w spedycji jest w fazie wzrostu, co znajduje odzwierciedlenie w możliwościach zatrudnienia jako spedytor krajowy lub zagraniczny oraz rozpoczęcie prowadzenia działalności jako przedsiębiorca w branży TSL. Firmy spedycyjne coraz chętniej inwestują środki na rozwój rozwiązań cyfrowych ułatwiających i usprawniających pracę spedytora. Trend cyfryzacji stale przyspiesza. Pragnąc sprostać wymaganiom rynku pracy i oczekiwaniom pracodawców niezbędne są pracownie wyposażone w nowoczesny sprzęt, programy stosowane w branży TSL, symulatory i materiały dydaktyczne.
Założenia projektu:
-
zmodernizowanie dwóch pracowni zawodowych -pracownia transportu i spedycji
w niezbędny sprzęt zapewniający wysoką jakość kształcenia m. in. symulator wózka widłowego 3D, sprzęt komputerowy, oprogramowania spedycyjne Cargo, SPEDTRANS, Tachospeed Edu, czytniki terminali, tachografy szkoleniowe, monitory interaktywne, modele pojazdów do ćwiczeń, mapy ścienne, - zmodernizowanie dwóch pracowni językowych ukierunkowanych na kształcenie języka angielskiego w branży spedycyjno – logistycznej,
-
pracownie szkoły zostaną wyposażone w zarekomendowane przez przedsiębiorców sprzęty i oprogramowania,
-
staże uczniowskie u pracodawców (wynagrodzenie dla ucznia),
-
przeszkolenie kadry nauczycielskiej w celu podniesienia jakości kształcenia w branży spedycyjnej,
-
szkolenia dla uczniów: operator wózka jezdniowego (widłowego), Tachospeed, Logistyka i spedycja, pięciodniowe szkolenie w Centrum Nowych Kompetencji w Gdyni, kurs komputerowy MS EXCEL, kurs językowy – język angielski w spedycji, zarządzanie stresem, autoprezentacja i przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, pewność siebie i poczucie własnej wartości, zajęcia z wykorzystaniem programu Cargo.
Korzystanie z symulatora wózka widłowego to skuteczna forma nauki obsługi urządzeń powszechnie wykorzystywanych w magazynach. Symulatory uczące obsługi wózków widłowych przypominają te wykorzystywane przez pilotów. Operator trenujący korzysta
z oprogramowania i urządzeń VR (Virtual Reality), dzięki którym może poczuć się jak w prawdziwym magazynie.
Symulator jazdy wózkiem widłowym jest platformą, na której znajduje się oprogramowanie VR oraz pakiet usług.
Uczniowie korzystają z zestawu słuchawkowego i monitora. W słuchawkach mogą usłyszeć realistyczne dźwięki towarzyszące obsłudze wózka widłowego, a monitor daje im obraz tego, co dzieje się w wirtualnym magazynie.
W ramach projektu istnieje możliwości skorzystania z usług dostępowych, takich jak tłumacz języka migowego, asystent osoby z niepełnosprawnością, materiały szkoleniowe w formie dostępnej (np. elektronicznej z możliwością powiększenia druku lub odwrócenia kontrastu
Projekt ”Spedytor – zawód z pasją” realizowany jest w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus”
Całkowita wartość projektu wynosi 1 754 950,28 zł, z czego dofinansowanie to kwota 1 579 455,25, a wkład własny 175 495,03. Beneficjentem jest powiat ostródzki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS