A A+ A++

Pamięć o trudnych czasach żyje w sercach mieszkańców – Augustów oddaje hołd ofiarom zsyłek na Syberię podczas niezwykłych wydarzeń kulturalnych. Niezwykłe warsztaty, wzruszające projekcje filmowe i bezpośrednie relacje świadków historii zaintrygują i wzbogacą duchowo każdego uczestnika.

  • Instytut Pileckiego w Augustowie organizuje wydarzenia upamiętniające 84. rocznicę deportacji Polaków do Związku Sowieckiego.
  • Cykl wydarzeń “Syberia – zesłania i powroty” obejmuje warsztaty malarskie, projekcję filmu i spotkania ze świadkami historii.
  • Zapraszamy na spotkania z Sybirakami i ekspertami, aby lepiej zrozumieć minioną epokę.

Tradycje i wydarzenia historyczne są we współczesnym świecie niczym latarnie morskie – prowadzą nas przez niepewne wody przyszłości, edukują i przypominają o tym, co już nigdy nie powinno mieć miejsca. Pragnienie zachowania pamięci o tych, którzy doświadczyli niewyobrażalnych trudności podczas zesłania na Syberię, jest wciąż żywe w sercach mieszkańców Augustowa. Właśnie dlatego Instytut Pileckiego przygotował serię wydarzeń, które pozwolą zanurzyć się w historię i kulturę tych bolesnych czasów.

Wyrazem tego jest seria spotkań i wydarzeń artystycznych, które rozpoczną się warsztatami malarskimi dla dorosłych 12.02.2024 o godzinie 17:00. Podczas tych warsztatów uczestnicy będą mieli okazję przenieść na płótno swoje emocje i refleksje, inspirowane lekturą fragmentów książek oraz pamiętników osób, które przeżyły zsyłkę. Prowadzenie tych zajęć wezmą na siebie dr Łukasz Faszcza oraz Renata Rybsztat.

Dzień później, 13.02.2024, także o godzinie 17:00, odbędzie się projekcja filmu “Niepokonani” w reżyserii Petera Weira. To niezwykła opowieść o przetrwaniu i sile ducha ludzkiego, która zostanie wzbogacona o prelekcję ekspercką w dziedzinie socjologii kultury, pamięci zbiorowej i polityki pamięci. Spotkanie poprowadzi dr Maciej Białous, który pomoże widzom zrozumieć głębsze konteksty tego wzruszającego filmu.

Kulminacyjnym punktem cyklu będzie spotkanie z uczestnikami Związku Sybiraków, które zaplanowano na 14.02.2024, również o godzinie 17:00. W trakcie spotkania można będzie wysłuchać osobistych relacji o życiu na Syberii, okolicznościach i przebiegu drogi powrotnej do Polski. Dr Łukasz Faszcza, który ponownie poprowadzi to spotkanie, umożliwi uczestnikom zrozumienie skomplikowanej historii i emocji związanych z tym trudnym okresem.

Liczba miejsc na każde z wydarzeń jest ograniczona, więc zainteresowani powinni dokonać rezerwacji telefonicznie pod numerem 539-393-419. Wszystkie wydarzenia będą miały miejsce w siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie, przy ulicy 3 Maja 49. To doskonała okazja, by w bezpośrednim kontakcie z historią i kulturą pogłębić swoją wiedzę oraz oddać hołd tym, którzy przeszli przez mroczny rozdział naszej wspólnej historii.

Na podstawie: Gmina Augustów

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzad wciąż groźny. W Głuchołazach zatruły się nim kolejne osoby
Następny artykułMąż Skrzyneckiej wystąpi w nowym show TVN. Wydało się, ile Marcin Łopucki zarobi!