A A+ A++

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza zaprasza do rekrutacji na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle w semestrze letnim 2024. Rekrutacja rozpocznie się 19 lutego o godz. 10:00 i potrwa do 26 lutego (włącznie). Wszystkie zajęcia odbywają się w soboty, są w pełni bezpłatne i przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat, zamieszkałych na terenie powiatu jasielskiego.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny (DUT) ponownie zaprasza do rekrutacji na swoje interaktywne wykłady i warsztaty. Z roku na rok organizatorzy mają coraz trudniejsze zadanie do wykonania z uwagi na fakt, iż każdy semestr niesie ze sobą nowe, niepowtarzające się w danym mieście DUT tematy zajęć. Niewątpliwie to właśnie różnorodność i tematyka prowadzonych wykładów i warsztatów stała się sukcesem projektu, którego to liczba chętnych za każdym razem przewyższa liczbę dostępnych miejsc.

Celem Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle jest pokazanie małym studentom, że nauka może mieć różne formy, nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem lecz wręcz przeciwnie – odpowiednie przygotowanie zajęć sprawia, że staje się ona świetną zabawą i wyjątkowym spędzeniem czasu wolnego.

Harmonogram semestru letniego DUT w Jaśle dla swoich uczestników przewiduje cztery godzinne wykłady popularnonaukowe poświęcone różnej tematyce. Podczas wykładów dzieci odbędą kosmiczną podróż w nieznane dowiadując się kiedy i jak rozpoczęła się misja podboju kosmosu, co do tej pory zostało w kosmos wysłane i jak w ogóle zostać członkiem takiej misji. Dzieci przeniosą się również do świata robotów, zastanawiając się nad tym jak robotyka zmienia otaczający nas świat dyskutując – w oparciu o konkretne przykłady – o wadach, zaletach i zagrożeniach płynących ze świata pełnego robotów. Ponadto podczas wykładów dzieci będą miały szanse zajrzeć w głąb siebie przyglądając się ciału człowieka od środka, pokonując przy tym ścieżki, którymi na co dzień przemieszczają się spożywane pokarmy, wdychane przez nas powietrze czy nawet generowany przez nasze neurony prąd. Dowiedzą się również tego jak groźny może być tlen oraz jaki ma on wpływ na żywność czy produkty kosmetyczne.

W planach semestru pojawią się również półtoragodzinne warsztaty, które prowadzone będą w małych 20 osobowych grupach. Każdy zakwalifikowany uczestnik weźmie udział w dwóch sesjach warsztatowych. Zaplanowano warsztaty „przypinkowe” czyli warsztaty techniczne oparte na zasadach kreatywnego myślenia, które angażują wyobraźnię i pomysłowość poprzez różnorodne techniki twórcze. Podczas tych zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać proces tworzenia gadżetów reklamowych od podstaw. Z kolei na warsztatach z „mnemotechnik” obnażone zostaną zasoby dziecięcej pamięci oraz różne sposoby zapamiętywania poprzez wykorzystanie zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, dotyku i węchu.

Uczestnicy wykładów na pierwszym spotkaniu otrzymają wyprawkę studenta składającą się z indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu DUT. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu.

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT). Rejestracja będzie aktywna od 19 lutego od godz. 10.00 do 26 lutego 2024 r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych, natomiast wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykłady) pojawią się na koncie użytkownika DUT dn. 28 lutego 2024 r.

Przed podejściem do rekrutacji należy zapoznać się z planem zajęć oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi zapisów dla danego miasta – na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut w zakładce REJESTRACJA. W każdym z miast Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego rekrutacja przebiegać będzie w taki sam sposób. W pierwszym etapie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia (19-26 luty), następnie spośród osób zapisanych losowana jest określona liczba uczestników wykładów oraz lista rezerwowa, w kolejnym etapie osoby wylosowane mają możliwość zapisania się na warsztaty, gdzie przy zapisach obowiązuje już kolejność zgłoszeń. W wykładach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle może wziąć udział 160 osób, natomiast w warsztatach – 120 osób.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się w soboty. Miejscem zajęć będzie Generator Nauki GEN (ul. Bednarska 2) – wykłady oraz Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Jaśle (ul. Czackiego 2) – warsztaty.

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila [email protected] lub pod numerem tel. (17) 865-30-04. Zapraszamy również na naszego Facebooka Dolina Wiedzy oraz Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.

Przedsięwzięcie i realizację wspierają finansowo Partnerzy Strategiczni: Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Miasto Jasło, Gmina Jasło, Nowy Styl, JAFAR, Chemfor oraz Partnerzy Główni: Gmina Skołyszyn, Gmina Tarnowiec, ERKO, HABYS, KS, PRDM, Dawid Krzyżak.

(Dziecięcy Uniwersytet Techniczny)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejne odejście w podlaskiej policji. Tym razem ze stanowiskiem pożegnał się komendant z Hajnówki
Następny artykułRosyjskie media „zauważyły” słowa Dudy, ale i Bosaka