A A+ A++

Badacze analizujący ogrom zamieszkujących ludzkie organizmy drobnoustrojów, natknęli się na zupełnie nową klasę obiektów. “Im częściej zgłębiamy ten temat, tym więcej szalonych rzeczy dostrzegamy”, powiedział jeden z ekspertów zajmujących się mikrobiologią. Odkryte byty nazwane zostały obeliskami. Jak mówią naukowcy, kolonizowały mikrobiom ludzki zupełnie niezauważenie – aż do teraz. Badacze dociekają, jaka jest ich funkcja – czy obeliski zagrażają ludzkiemu zdrowiu?

Mikrobiom to zespół drobnoustrojów zamieszkujących organizm człowieka, który osiąga największe zróżnicowanie w jelitach.
/Sultan AS, Kong EF, Rizk AM, Jabra-Rizk MA,CC BY 4.0 DEED/ Michal Jarmoluk /Pixabay.com

Zróżnicowany, bogaty mikrobiom ludzki od lat budzi ogromne zainteresowanie naukowców i jest przedmiotem wielu badań. Jednym z istotnych aspektów tych analiz jest między innymi znaczenie mikrobiomu dla zdrowia człowieka. Regularne prace badawcze związane z zamieszkującymi nas bytami przynoszą co rusz ciekawe wnioski, dotyczące na przykład odporności. 

Podczas jednej z takich analiz odnaleziono zupełnie nowy, nieznany dotąd naukowcom twór, który zamieszkuje nasze organizmy. Badacze nie kryją zaskoczenia. Czym charakteryzują się wirusopodobne obeliski? Dlaczego nie można zakwalifikować ich jako wirusy? Jaki mają wpływ na nasze zdrowie?

Było sobie życie

Człowiek dla miliardów drobnoustrojów jest niczym Ziemia dla ludzi. Ogrom zróżnicowanych organizmów zamieszkuje każdy kawałek naszego układu pokarmowego. Mają co zasiedlać – całkowita długość układu pokarmowego człowieka wynosi około 8 metrów. Patrząc na skalę, pewnikiem jest, że wśród miliardów różnorodnych bytów żyjących w naszym ciele, część z nich jest nam nieznana. 

Teraz badacze zidentyfikowali jeden z takich tworów. W ustach oraz jelitach człowieka mieszkają byty, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Najnowsze odkrycie zespołu badawczego, w którego skład wchodzą m.in. eksperci z Uniwersytetu Stanforda zostało przedpremierowo opublikowane w serwisie bioRvix i wskazuje obeliski. 

Czym są obeliski?

Obeliski to wysokie, smukłe budowle – słupy. Odkryte twory zostały nazwane tak właśnie ze względu na skojarzenia z takimi konstrukcjami. Obeliski pojawiły się w około 10 procentach przebadanego mikrobiomu ludzkiego. Znaleziono je zarówno w jamie ustnej (zawierało je ponad 50 procent pobranych próbek), jak i jelitach. Dogłębna analiza zagadnienia wykazała ponadto, że najwyraźniej różne rodzaje obelisków zasiedlają różne obszary naszego ciała.

Zdaniem autorów badań, którzy odkryli nieznanego wcześniej mieszkańca naszych jelit i ust, są to unikatowe nici RNA, które skolonizowały i pozostały niezauważone w ludzkich i globalnych mikrobiomach. Eksperci zauważyli też, że przynajmniej niektóre rodzaje tych tworów żyją wewnątrz bakterii. Jednocześnie zespół nie był, póki co w stanie zidentyfikować, jaki obeliski mają wpływ na swoich bakteryjnych “żywicieli”.

Nowi mieszkańcy… człowieka

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda wykorzystali specjalne oprogramowanie, które poszukiwało konkretnych fragmentów RNA. Chodziło o typ, który tworzy pętle podobne do tych, jakie występują w wirusach i wiroidach. To właśnie w ten sposób znaleziono przypominające pręciki, układające się symetrycznie struktury, które nazwano obeliskami.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiceminister rolnictwa z kontrolą na granicy polsko-ukraińskiej (ZDJĘCIA)
Następny artykułPODUCHOWE LOVE czyli Walentynki w Parku Handlowym Arena