Opieka koordynowana nad osobami z otyłością przyniosła rezultaty. Teraz czas na młodszych pacjentów. Resort zdrowia szykuje pilotaż programu kompleksowej opieki nad dziećmi i młodzieżą z otyłością. Działania obejmować będą m.in. diagnostykę, ustalenie indywidualnego planu leczenia, leczenie i rehabilitację.
W piątek do konsultacji trafił projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcami, u których stwierdzono występowanie otyłości lub wysokie ryzyko jej rozwoju KOS-BMI Dzieci.
NIK skontroluje, czy Polska walczy z otyłością
Po co KOS-BMI?
W ocenie skutków regulacji wyjaśniono, że w uwagi na zdiagnozowaną przez klinicystów i innych ekspertów potrzebę zaoferowania pacjentowi z otyłością wielospecjalistycznego wsparcia, a tym samym uniknięcia zabiegów bariatrycznych, opracowano propozycję programu pilotażowego do osób do 18 lat. Ma on stworzyć modelową ścieżkę postępowania z chorymi na otyłość i zaoferować pacjentowi wielospecjalistyczne wsparcie w celu uniknięcia rozwoju otyłości olbrzymiej. Model będzie stanowił uzupełnienie rozwoju systemu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Jak otyłość wpływa na serce: zagrożenia i konsekwencje
Otyłość trzeba natychmiast leczyć
Dla kogo program opieki koordynowanej w zakresie BMI?
Program będzie przeznaczony dla pacjentów do 18 lat, u których występuje wysokie ryzyko rozwoju otyłości (określane na podstawie centyla BMI powyżej 85) lub chorujących na otyłość (rozpoznaną na podstawie centyl a BMI powyżej 95 centyla).
Obejmować ma m.in. postępowanie medyczne związane z diagnostyką i leczeniem w ramach udzielanych specjalistycznych świadczeń ambulatoryjnych oraz, zależnie od wskazań medycznych, różne formy rehabilitacji leczniczej w okresie do 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia realizacji świadczenia opieki zdrowotnej. (PAP)
Katarzyna Lechowicz-Dyl, oprac. EB
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS