A A+ A++

Zagadka witrażowego pawia – odkryj łódzki skarb w niecodziennej odsłonie

  • Unikalny produkt Muzeum Miasta Łodzi.
  • Interesujący sposób na upamiętnienie wizyty w łódzkim pałacu Poznańskich.
  • Paw w roli głównej – symbol szczęścia w domowym zaciszu.
  • Puzzle, które łączą edukację z dekoracją wnętrz.

W poszukiwaniu niebanalnego prezentu, który by oddał ducha historycznej Łodzi, warto zwrócić uwagę na najnowszą ofertę Muzeum Miasta Łodzi, która przenosi nas bezpośrednio do wnętrz słynnego pałacu rodziny Poznańskich. Kreatywny zestaw puzzli z wizerunkiem pawia to nie tylko gratka dla kolekcjonerów łódzkich pamiątek, ale również okazja do własnoręcznego stworzenia elementu dekoracyjnego, który niesie ze sobą więcej niż estetyczną wartość.

Witrażowy paw, który od dekad góruje nad kominkiem Wielkiej Sali Jadalnej pałacu, stał się inspiracją dla tej niezwykłej formy upamiętnienia historii. “To jeden z obiektów najbardziej kojarzonych z naszym pałacem. Dodatkowo elementy puzzli przedstawiają detale i obiekty, które znajdziemy we wnętrzach Wielkiej Sali Jadalnej; są to m.in. krzesło, świecznik, medalion z literą „P”, ale także wizerunek Izraela Kalmanowicza Poznańskiego oraz widok pałacu od strony ulic Zachodniej i Ogrodowej. Mam nadzieję, że będzie to miła pamiątka z wizyty w naszym muzeum” – mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Rzeźba pawia, której historia sięga 1902 roku, wyróżnia się nie tylko piękną formą, ale i bogatym znaczeniem symboli. W kulturze paw uosabia nie tylko dumę, ale również szczęście i nieśmiertelność, co świetnie koresponduje z jego obecnością na ołtarzu domowego ogniska. Wartości te odzwierciedla także obraz Samuela Hirszenberga “Pożegnanie”, gdzie paw również zyskał miejsce.

Nie ulega wątpliwości, że drewniane puzzle z witrażowym pawiem to coś więcej niż zwykła rozrywka. Po złożeniu mogą stać się ozdobą każdego mieszkania, przynosząc odrobinę łódzkiego szarmu do wnętrza. Ceny za zestaw wahają się od 35 zł do 86 zł, a zakupić je można bezpośrednio w sklepie muzealnym przy ul. Ogrodowej 15.

Paw z pałacu Poznańskich to nie tylko estetyczne arcydzieło, ale również świadek historii, który od ponad wieku króluje w przestrzeni łódzkiego zabytku. Jego odlew, wykonany z brązu, z ogonem z szkła witrażowego, osadzony w ramach ze stopu cyny i cynku, przyciąga wzrok i zachwyca detalem.

Według informacji z: Urząd Miasta Łodzi

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGłuszyca. Dodatkowe kursy autobusów Wałbrzych-Głuszyca
Następny artykułWiceprezydent Bydgoszczy podał datę, do kiedy mają być naprawione nasyp i jezdnia na dojeździe na most Pomorski