Prawidłowa segregacja odpadów komunalnych to nie tylko kwestia na przykład recyklingu, ale także naszej comiesięcznej opłaty za śmieci. Warto o tym pamiętać.
W Osiedlowych PSZOK-ach segregujemy tworzywa sztuczne i metale, szkło i papier. To niby wiadomo. Niby, bo nadal odpady pozostawiane są koło pojemników, nie mówiąc o tym, że z samą segregacją bywa bardzo różnie.
– W ostatnim czasie Polkowicka Dolina Recyklingu, firma odbierająca odpady, zwraca uwagę na obecność gruzu i innych odpadów poremontowych w pojemnikach do segregacji – informuje Magda Sitnicka, podinspektor ds. edukacji ekologicznej w Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. – Odbiór czystych frakcji odpadów surowcowych umożliwia ich odzysk w procesach recyklingu. Ponadto obecność gruzu w odpadach zbieranych selektywnie może doprowadzić do zniszczenia maszyn i urządzeń linii sortowniczych, których naprawy wiążą się z wysokimi kosztami. Wpływa to na koszty gospodarowania odpadami, a co za tym idzie na comiesięczną opłatę za śmieci.
Przypominamy, że w Polkowicach odpadów budowlanych i innych odpadów problemowych można pozbyć się w PSZOK-u przy ul. Działkowej 18. Nieodpłatnie można też tam pozostawić stare meble, zużyte opony, zepsute pralki, trawy i gałęzi, przeterminowane leki, baterie czy akumulatory. Ci, którzy nie mogą dowieźć odpadów na PSZOK, mogą skorzystać z odpłatnej usługi dodatkowej na podstawienie i odbiór kontenera na wymienione powyżej odpady. Usługę taką można zamówić w Polkowickiej Dolinie Recyklingu pod numerem telefonu 76 847 91 30.
– Niedopełnienie obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, ciążącego na właścicielu nieruchomości, grozi sankcją w postaci zastosowania podwyższonej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami: 70 złotych za każdą osobę zamieszkującą nieruchomość lub 210 złotych od gospodarstwa domowego – wymienia Magda Sitnicka. – W przypadku nieruchomości wielolokalowych, sankcje za brak segregacji są nakładane na wszystkich mieszkańców wspólnoty mieszkaniowej.
Szczegółowe informacje na temat prawidłowej selektywnej zbiórki odpadów znajdują się na stronie internetowej ZGZM.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS