A A+ A++

Łódź przyjechał zagrożony gatunek. To koziorożce syberyjskie [ZDJĘCIA]” style=”margin-bottom: 10px; display: block; margin-left: auto; margin-right: auto;”>
Kiedy ostatnio mieliście okazję spotkać koziorożca? W łódzkim Orientarium pojawiły się wyjątkowe osobniki rodu Capra, które z pewnością przykują Waszą uwagę!

  • Nadzwyczajne zwierzęta z azjatyckich gór zawitały do łódzkiego zoo.
  • Rzadkie koziorożce syberyjskie na nowym wybiegu, który dzielą z makakami japońskimi.
  • Przystosowanie do życia w ekstremalnych warunkach wysokogórskich.
  • Unikalne cechy i zachowania tych imponujących ssaków.
  • Zagrożenia, z jakimi borykają się koziorożce w ich naturalnym środowisku.

Łódzki zakątek przyrodniczy właśnie wzbogacił się o nowych mieszkańców, którzy przybyli z dalekich, azjatyckich szczytów. Samiczki koziorożca syberyjskiego, które teraz można podziwiać w Orientarium, są przedstawicielkami gatunku wymagającego szczególnej ochrony w ich naturalnym środowisku. Zostały ulokowane na przestronnym wybiegu, dzieląc przestrzeń z grupą makaków japońskich, co stanowi ciekawe połączenie fauny z odległych rejestrów świata.

Koziorożce syberyjskie zbudowane są w sposób umożliwiający przetrwanie w trudnych warunkach górskich. Ich imponujące rogi, osiągające u samców aż do 148 centymetrów długości, są nie tylko ozdobą, ale również świadectwem przystosowania do życia w hierarchicznych stadach i walk o dominację. Te wytrzymałe ssaki nie szukają łatwych ścieżek – poruszają się po skalistych zboczach i są zdolne do przeżycia długich okresów bez obfitości pożywienia, zadowalając się tym, co znajdą pod śniegiem.

Choć koziorożce syberyjskie tworzą społeczności, to ich struktura jest zmienna. “Grupa składa się z samic oraz potomstwa. Samce dołączają do stad tylko w okresie rui, a przez pozostałą część roku żyją w niedużych stadach kawalerskich. Najstarsze samce nie biorące już udziału w reprodukcji żyją samotnie” – wyjaśnia Piotr Tomasik, edukator Orientarium Zoo Łódź. Ich komunikacja również jest dopasowana do wymagań surowego środowiska – od ostrzegawczych gwizdów do alarmujących beczeń młodych w przypadku zagrożenia.

Ludzie od wieków stanowili zagrożenie dla tych majestatycznych zwierząt, polując na nie dla cennych trofeów i skór. W obliczu takich wyzwań, w środowisku naturalnym koziorożce syberyjskie żyją stosunkowo krótko, natomiast pod opieką specjalistów w ogrodach zoologicznych ich życie może trwać znacznie dłużej. Ochrona tych unikatowych zwierząt to nie tylko zadanie dla zoologów, ale także dla każdego z nas, byśmy mogli dalej cieszyć się ich obecnością na Ziemi.

Zwiedzający mają szansę obserwować nowych mieszkańców Orientarium codziennie w godzinach jego otwarcia. To nie tylko okazja do poznania ciekawego gatunku, ale też przypomnienie o potrzebie dbania o różnorodność biologiczną naszej planety.

Według informacji z: Urząd Miasta Łodzi

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożar budynku mieszkalnego w Nowodworze
Następny artykułW królestwie kształtów i kolorów. Nowe propozycje do strefy umywalki