A A+ A++

Wkład własny to suma, jaką musi posiadać kredytobiorca, aby otrzymać kredyt na zakup mieszkania czy budowę domu. Najczęściej wynosi on co najmniej 20% lub 10% wartości nieruchomości. A czy kredyt na mieszkanie jest możliwy bez wnoszenia tej kwoty?

Mieszkanie bez wkładu własnego – program Polskiego Ładu

W wielu przypadkach brak środków na pokrycie wkładu własnego uniemożliwia uzyskanie kredytu na zakup mieszkania. Osoby, które nie są w stanie w danym momencie go zapłacić, lecz posiadają zdolność kredytową i mogą spłacać raty kredytu, mają możliwość zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Rozwiązanie nazywane po zmianach Rodzinnym Kredytem Mieszkaniowym zostało wprowadzone przez Polski Ład.

Sprawdź!

Więcej na temat programu dowiesz się z artykułu: https://policzkredyt.pl/poradnik-kredytobiorcy/mieszkanie-bez-wkladu-wlasnego-dla-kogo-jakie-sa-warunki/.

Kto może skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu?

Po wprowadzeniu w 2023 roku pewnych zmian o kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego mogą ubiegać się:

  • osoby, które nie posiadają żadnych środków na pokrycie wkładu własnego;

  • osoby dysponujące środkami na wkład własny w wysokości niższej niż 20% kosztów nieruchomości;

  • osoby, które posiadają fundusze na wkład własny na poziomie 20% kosztów nieruchomości.

W przypadku dysponowania częścią kosztów niezbędnych do pokrycia wkładu własnego to państwo dopłaca brakującą sumę bez dodatkowych kosztów. Co więcej, program kierowany jest zarówno do małżeństw oraz rodzin z dziećmi, jak i do singli oraz par w związkach nieformalnych.

 

Mieszkanie bez wkładu własnego a dom na własność

Co do zasady program Mieszkanie bez wkładu własnego kierowany jest do osób, które nie posiadają domu na własność. Istnieje jednak pewien wyjątek dotyczący gospodarstw, które zamieszkuje przynajmniej dwoje dzieci. W takim przypadku znaczenie ma powierzchnia danego mieszkania:

  • w przypadku dwójki dzieci – max. 50 m²;

  • w przypadku trójki dzieci – max. 75 m²;

  • w przypadku czwórki dzieci – max. 90 m².

Jeżeli metraż nieruchomości nie przekracza powyższych wartości, rodzina może ubiegać się o kredyt bez wkładu własnego. Co więcej, rodzin posiadających pięć lub więcej dzieci nie dotyczy limit powierzchni.

Rodzinna spłata kredytu

Od marca 2023 roku możliwa jest również tzw. spłata rodzinna. Rozwiązanie to przysługuje w przypadku gospodarstw domowych, w których podczas obowiązywania umowy kredytowej pojawiło się kolejne dziecko. Wówczas kredytobiorcy otrzymują:

Możliwość rodzinnej spłaty kredytu dotyczy także osób, które posiadają środki na wkład własny w wysokości 20% kosztów nieruchomości.

Jak uzyskać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego?

Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego przebiega w taki sam sposób jak w przypadku innych kredytów hipotecznych. Jednym z podstawowych, niezbędnych warunków jego otrzymania jest odpowiednia zdolność kredytowa. Aby obliczyć jej wysokość, wystarczy skorzystać z dostępnego w sieci kalkulatora, np. Policz Kredyt. Zdolność kredytowa może różnić się m.in. w zależności od tego, czy ubiega się o nią:

Program Mieszkanie bez wkładu własnego to dla wielu osób jedyna szansa na zakup wymarzonej nieruchomości. Taka możliwość przewidziana jest na sześć kolejnych lat – do 2030 roku.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKOLEJNY REKORD CZŁUCHOWSKIEGO SZTABU WOŚP
Następny artykułZagłębie Lubin pokonało Piotrcovię