Rozpoczyna się trzecia odsłona programu CreArt. Działania sieci zrzeszającej trzynaście średniej wielkości europejskich miast, w tym Lublin ponownie zostały wybrane przez Komisję Europejską i otrzymały dotację w wysokości 1,9 mln euro. Pozwoli to na kontynuowanie współpracy i rozszerzanie jej obszaru na całą Europę, pod hasłem #łączyć_siły (#stringing_together).
– Lublin zakwalifikował się do drugiego, finałowego etapu prestiżowego konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2029. Projekt CreArt, który składaliśmy jako miasto jeszcze zanim rozpoczęliśmy starania o ten tytuł, wpisuje się idealnie w zalecenia i rekomendacje panelu eksperów ESK. Istotnym wyznacznikiem projektów ESK, zgodnie z regulaminem konkursu jest ich potencjał międzynarodowej współpracy oraz wymiany współtworzenia i to wszystko oferuje nam właśnie CreArt, który przez najbliższe 3 lata będziemy wspólnie z pozostałymi miastami europejskimi realizować. Hasłem nowej edycji projektu jest #przesuwamygranice (#pushboundries). Odnosi się ono do działań, którymi poza sztukami plastycznymi, będą również inne, jak np. sztuki performatywne czy muzyka, ale także przestrzeni – poprzez nawiązanie współpracy z NGO ze Lwowa włączymy w działania artystów kolejnego kraju – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Projekt „CreArt 3.0 #stringing_together” to trzecia odsłona projektu CreArt, w ramach którego powstała sieć zrzeszająca miasta oraz publiczne i prywatne instytucje kulturalne. Celem projektu jest wspieranie działalności twórczej poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz współpracę środowisk artystycznych z różnych państw i o różnych tradycjach kulturowych w zakresie opracowywania wspólnych metod kształcenia poszczególnych grup odbiorców i ustanowienia stałego i profesjonalnego systemu wymiany i współpracy artystów i kuratorów sztuki.
Bezpośredni beneficjenci projektu wywodzą się z miast i instytucji z obszaru całej Europy. Partnerzy projektu, obok Lublina to: Miasto Valladolid (Hiszpania), Miasto Skopje (Północna Macedonia), Miasto Wenecja i Fondazione Bevilacua La Masa (Włochy), VSI Artkomas (Kowno, Litwa), Gmina Clermont-Ferrand (Francja), Gmina Rouen (Francja), Miasto Aveiro (Portugalia), Chorwackie Towarzystwo Sztuk Pięknych HDLU (Zagrzeb, Chorwacja), Gmina Ragensburg (Niemcy), Gmina Oulu (Finlandia), Budweis 2028 (Czeskie Budziejowice, Czechy), Miasto Lipawa (Łotwa) oraz Gmina Lublin (Polska). To w tych ośrodkach odbędzie się większość zaplanowanych działań. Partnerami stowarzyszonymi, z którymi przeprowadzony zostanie program rezydencji artystycznych są: Atelierhaus Salzamt (Linz, Austria), Hafenkombinat (Lipsk, Niemcy), Galeria Bluecoat (Liverpool, Wielka Brytania) oraz Rada Artystyczna „Dialog” (Lwów, Ukraina).
W styczniu 2024 roku rozpoczyna się nowy rozdział projektu, który potrwa do końca 2026 roku. W tym czasie zaplanowano:
- 45 rezydencji artystycznych w 15 europejskich miastach,
- ponad 39 ogólnodostępnych wydarzeń w ramach Europejskiego Miesiąca Kreatywności, które odbędą się w 13 miastach zrzeszonych w sieci (dodatkowo miasta i organizacje, które dołączą),
- 13 edukacyjnych programów wspierających kreatywność i wiedzę o sztuce współczesnej,
- 18 festiwali sztuki ulicznej oraz 10 corocznych festiwali w galeriach sztuki w 9 miastach,
- 6 europejskich konferencji oraz wizyt studyjnych i 39 lokalnych seminariów w 13 miastach.
Projekt realizowany jest przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin. Więcej informacji o projekcie na stronie kultura.lublin.eu w zakładce Międzynarodowa współpraca kulturalna.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS