A A+ A++

Autoklaw to jedno z tych urządzeń, które jest niezbędne wszędzie tam, gdzie wymagana jest sterylizacja narzędzi. Chcesz zadbać o najwyższe standardy higieny i bezpieczeństwa, w związku z czym szukasz wysokojakościowego sprzętu tego typu? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę, by później nie żałować podjętej decyzji? Chętnie podpowiemy! Sprawdź, co warto rozważyć przed zakupem konkretnego modelu.

Autoklawy – rewolucja w sterylizacji narzędzi

Historia autoklawu jest dość długa – sięga bowiem XVII wieku, kiedy to Denis Papin stworzył urządzenie uznawane za prototyp dzisiejszego autoklawu. Jego wynalazek wykorzystywał parę wodną pod ciśnieniem do gotowania żywności i innych substancji, a sposób pracy sprzętu znacząco wpłyną na rozwój wielu innych technik – w tym sterylizacji. 

To właśnie „kocioł Papina” przyczynił się do powstania w XIX wieku urządzenia ukierunkowanego na sterylizację narzędzi medycznych i laboratoryjnych za pomocą wysokiego ciśnienia i temperatury – autoklawu. Ten sprzęt ma za zadanie zniszczenie wszelkich mikroorganizmów, m.in. bakterii, wirusów, grzybów czy ich przetrwalników, jakie mogą pozostać na sprzęcie medycznym wielokrotnego użytku. Jest to urządzenie, które zapewnia jego wysoki poziom sterylności, a tym samym bezpieczeństwo ponownego użycia.

Czym się kierować przy wyborze autoklawu?

Autoklawy dostępne w sprzedaży to przeróżne modele, zarówno pod względem wyglądu, jak i przeznaczenia. Nie wiesz, jak wybrać idealny? Musisz rozważyć kilka ważnych aspektów. 

Klasa autoklawu a jego zastosowanie

Najistotniejszym czynnikiem wyboru autoklawu jest jego klasa. To od niej będzie bowiem zależała m.in. skuteczność danego sprzętu. Z reguły urządzenia te dzieli się na 3 grupy: autoklawy klasy B, autoklawy klasy S i autoklawy klasy N.

Autoklaw klasy B to najbardziej zaawansowany typ tego typu urządzenia, dlatego też często określany jest także jako autoklaw medyczny. Jak sama nazwa wskazuje, umożliwia on sterylizację sprzętu w placówkach medycznych takich jak szpitale, przychodnie lub laboratoria, ale i w prywatnych gabinetach stomatologicznych, kosmetycznych czy nawet salonach tatuażu. Ten autoklaw parowy świetnie radzi sobie z narzędziami, naczyniami i tekstyliami, nawet jeśli cechują się one nieregularną powierzchnią.

Autoklaw klasy S to urządzenie do sterylizacji prostszych produktów, nieposiadających budowy kapilarnej. Jest on odpowiedni do większości, ale nie wszystkich medycznych zastosowań sterylizacji – nie sprawdzi się np. jako autoklaw stomatologiczny ze względu na brak skuteczności działania w obrębie końcówek narzędzi stomatologicznych.

Autoklaw klasy N to urządzenie, które może służyć za sprzęt pomocniczy w sterylizacji. Ma on bowiem najsłabsze działanie sterylizacyjne i radzi sobie wyłącznie z nieopakowanymi, litymi narzędziami.

Jakiej pojemności autoklawu potrzebujesz?

Zakup konkretnego modelu autoklawu warto rozważyć pod kątem jego pojemności. Powinna być ona dopasowana do tego, gdzie będzie on używany. W jednoosobowym gabinecie kosmetycznym zdecydowanie wystarczy ten o najmniejszej pojemności, nawet o wsadzie 2,7 l czy 5,3 l. W większym lepszym rozwiązaniem będzie już np. 16 l lub 21 l. W placówkach medycznych zaś najlepiej sprawdzą się te największe – o pojemności nawet do 175 l. 

Łatwość użytkowania i konserwacji

Zanim zdecydujesz się na konkretny autoklaw, upewnij się, że jest on prosty w obsłudze. Brak zbędnych, skomplikowanych procesów znacznie przyspiesz, ale i umili korzystanie z tego sprzętu. Pozwoli to także na uniknięcie wielu nerwowych sytuacji.

Nie zapomnij przy tym o łatwości konserwacji. Prosty sposób pielęgnacji urządzenia sprawi, że chętniej będziesz do niej podchodzić, a tym samym wydłużysz czas żywotności zakupionego produktu.

Certyfikaty – niezbędnik każdego wysokojakościowego autoklawu

Nawet najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb autoklaw nie jest warty zakupu, jeśli nie posiada certyfikatu jakości i nie spełnia tym samym norm bezpieczeństwa. Tylko z tego typu potwierdzeniem zyskasz pewność, że urządzenie to wykonuje swoją pracę właściwie, a Ty nie narażasz swoich pacjentów/klientów na utratę zdrowia.

Klasa, pojemność, gwarancja bezpieczeństwa – pamiętaj o tych i innych aspektach, a wybrany autoklaw stanie się nieocenionym wsparciem w codziennej sterylizacji narzędzi. 

tekst płatny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzełomowe zeznanie nowej szefowej CBA w sprawie szpiegowskiego Pegasusa
Następny artykułAutobus przewrócił się na drodze. Jest wielu rannych