A A+ A++

Niedawne odkrycie niezwykłej gwiazdy w Drodze Mlecznej, nazwanej przez astronomów “Gwiazdą Barbenheimer”, wzbudza ogromne zainteresowanie naukowe. Badania prowadzone przez zespół z Uniwersytetu w Chicago i Sloan Digital Sky Survey (SDSS), pod kierunkiem Alexa Ji, wskazują na niezwykłe zjawisko supernowej, które wywraca do góry nogami dotychczasowe teorie o ewolucji gwiazd.

Gwiazda J0931+0038, oddalona o około 13,000 lat świetlnych, zaskoczyła naukowców swoim nietypowym składem chemicznym. Zawiera ona niewielkie ilości magnezu, a jednocześnie dużo żelaza i cynku. Jest to niespotykane w porównaniu z innymi znanymi gwiazdami i sugeruje, że uformowała się ona w wyniku supernowej innej gwiazdy, której eksplozja była znacznie odmienna od znanych wcześniej modeli supernowych.

Naukowcy szacują, że gwiazda, która eksplodowała, była przynajmniej 80 razy większa od Słońca. Zazwyczaj tak ogromne gwiazdy po wygaśnięciu powinny przekształcić się w czarne dziury, jednak w przypadku Gwiazdy Barbenheimer doszło do eksplozji supernowej. To odkrycie stawia pytanie o nowy model ewolucji gwiazd i zjawiska supernowych, a także o to, jakie procesy mogły doprowadzić do tak niezwykłej eksplozji.           

Jennifer Johnson z Uniwersytetu Stanu Ohio, członek zespołu badawczego, podkreśla, że odkrycie Gwiazdy Barbenheimer jest bezprecedensowe. Nigdy wcześniej nie obserwowano gwiazdy z tak nietypowym zestawem pierwiastków, co wskazuje na konieczność rewizji istniejących modeli fizyki gwiazd.

Zespół badawczy, wykorzystując dane zebrane przez SDSS oraz obserwacje Teleskopu Magellana w Chile, zdołał zrekonstruować historyczną eksplozję gwiazdy. Przypuszczają, że eksplozja ta była nie tylko ogromna, ale mogła też być na tyle silna, by zniszczyć całą galaktykę.

Wprowadzenie terminu “Gwiazda Barbenheimer” wynikało z połączenia tytułów dwóch filmów, “Barbie” i “Oppenheimer”, które miały swoje premiery w tym samym czasie, kiedy naukowcy badali tę niezwykłą gwiazdę. Nazwa ma odzwierciedlać zarówno spektakularny charakter gwiazdy, jak i jej związek z procesami tworzenia nowych pierwiastków, podobnymi do tych zachodzących w reakcjach jądrowych.

Odkrycie Gwiazdy Barbenheimer rzuca nowe światło na procesy, które miały miejsce we wczesnym Wszechświecie i na ewolucję gwiazd. Sugeruje, że wczesne gwiazdy mogły być znacznie większe i ich śmierć mogła przebiegać inaczej, niż to zakładaliśmy dotychczas. To z kolei ma kluczowe znaczenie dla naszego zrozumienia historii i struktury Wszechświata.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMordercze wyścigi samochodowe tym razem dla WOŚP. Przed zawodami odbędą się licytacje na rzecz Orkiestry
Następny artykułSamorządy ze wsparciem na poprawę cyberbezpieczeństwa