A A+ A++

Ciało dorosłej pluskwy domowej ma ok. 5-7 mm długości. Osobniki składają 2-3 jaja dziennie. Przy odpowiednich warunkach bytowania mogą przetrwać nawet 300 dni. Owady te są niezwykle odporne i potrafią przetrwać bez pożywienia ok. 3 miesiące. Ich obecność staje się bardzo uciążliwa poprzez liczne pogryzienia na ciele. Warto zatem poznać metody walki z owadami, które stosowały nasze babcie oraz te, z których obecnie można skorzystać.

Jakie są najpopularniejsze sposoby walki z pluskwami, które stosowały nasze babcie?

Nasze babcie miały wiele skutecznych sposobów radzenia sobie w różnych sytuacjach. Zazwyczaj ich metody są skuteczne i niepodważalne. Do dziś wiele osób chętnie wykorzystuje sprawdzone sposoby. Warto zatem poznać najpopularniejsze metody walki z pluskwami, które stosowały nasze babcie.

Sposób 1 – ziemia okrzemkowa

Do walki z pluskwami nasze babcie chętnie wykorzystywały ziemię okrzemkową, którą rozsypywały w rogach łóżka, kanapy, krzeseł czy innych mebli. Umieszczały ją również w szczelinach ścian oraz podłóg. Dodatkowo rozsypywały ziemię na parapetach w niedalekiej odległości od okien. Takie działanie miało za zadanie uszkodzenie powłoki pancerzyka pluskiew, co powodowało utratę wilgoci, odwodnienie i w konsekwencji śmierć owadów. Drobinki ziemi okrzemkowej mają ostre krawędzie, które miały powodować niewielkie nacięcia na ciele pluskiew.

Czy metoda ta jest skuteczna?

Niestety metoda ta nie przyniesie pożądanych efektów, gdyż pluskwy ze względu na swoje niewielkie rozmiary, potrafią chować się w miejscach, gdzie nie jesteśmy w stanie rozsypać ziemi okrzemkowej. Mowa tutaj o minimalnych szparach, które często nie są dostrzegane przez ludzkie oko. Co ważne, ziemia okrzemkowa występuje w różnych odmianach. Ta stosowana w przemyśle przy dłuższym kontakcie może stanowić realne zagrożenie w postaci podrożenia skóry lub błon śluzowych.

Sposób 2 – goździki

Nasze babcie chętnie wykorzystywały goździki w wielu aspektach. Ich główne zastosowanie dotyczyło dolegliwości bólowych, zwłaszcza zębów ze względu na ich lecznicze właściwości. Jednak wykorzystywane były także w walce z pluskwami, ponieważ goździki zawierają eugenol, który ma działanie owadobójcze. Sposób ten ma swoje korzenie w medycynie ludowej. Nasze babcie rozsypywały goździki w miejscach, w których pluskwy mogły mieć swoje kryjówki i pozostawiały je na kilka dni.

Czy metoda ta jest skuteczna?

Faktycznie eugenol wykazuje działanie owadobójcze na pluskwy, jednak przy bezpośrednim kontakcie z owadem. Uzyskanie optymalnego stężenia, które wyeliminowałoby problem robactwa w domu, jest niemożliwe. Zatem metoda ta jest nieskuteczna.

Sposób 3 – lawenda

Lawenda jest bardzo popularnym ziołem wykorzystywanym w medycynie naturalnej. Cechuje się również silnym zapachem, stąd też nasze babcie używały jej jako odstraszasz na pluskwy. Pozostawiały lawendę w okolicach zakamarków lub umieszczały kilka kropel olejku lawendowego na pościeli czy tapicerowanych meblach. 

Czy metoda ta jest skuteczna?

Pluskwy są zupełnie obojętne na zapach lawendy, stąd też metoda ta w żaden sposób nie przyczyni się do wyeliminowania problemu, a więc jest nieskuteczna.

Sposób 4 – ocet

Ocet był wykorzystywany przez nasze babcie z tego samego względu co lawenda, czyli charakterystyczny zapach. Ostra i intensywna woń miała za zadanie odstraszyć pluskwy. Babcie pryskały octem pościel, łóżko, meble, dywany czy wszelkie szczeliny i szpary, w których mogły chować się owady. Zabieg ten powtarzały kilkakrotnie, aby mieć pewność, że wszystkie szkodniki zostały wyeliminowane.

Czy metoda ta jest skuteczna?

Tak samo, jak w przypadku lawendy, metoda z octem również jest nieskuteczna. Co ważne, może on podrażniać błony śluzowe oraz skórę. Dodatkowo ocet może uszkodzić pryskane powierzchnię.

Sposób 5 – spirytus

Do walki z pluskwami nasze babcie często stosowały również spirytus. Miał on za zadanie odstraszyć owady od bytowania w domu. Dodatkowo powinien działać wysuszająco zarówno dorosłe osobniki, jak i złożone przez nich jaja. Tak samo, jak w przypadku octu, spryskiwane były wszystkie kluczowe miejsca.

Czy metoda ta jest skuteczna?

Etanol rzeczywiście wysusza pluskwy, które zostały nim spryskane. Jednak warto mieć na uwadze, że owady te chowają się w miejscach, w które spirytus nie dociera. Stąd też całkowite wyeliminowanie pluskiew jest niemożliwe. Poza tym alkohol szybko wietrzeje, więc nie spełni swojej funkcji w walce z owadami.

Co należy zrobić, aby skutecznie wyeliminować pluskwy?

Pluskwy to naprawdę trudny przeciwnik, którego wyeliminowanie babcinymi czy domowymi sposobami jest niemożliwe. Dostępne na rynku preparaty owadobójcze cechują się niską skutecznością, gdyż po pewnym czasie powraca problem obecności owadów. Jedynym efektywnym sposobem jest skorzystanie z profesjonalnej usługi odpluskwiania. Owady zwalcza się zazwyczaj poprzez ich wymrażanie przy pomocy suchego lodu, którego temperatura wynosi -78⁰C lub ogrzewanie całych pomieszczeń do ponad 60⁰C i utrzymanie tego stanu przez określony czas.

Dodatkowo pracownicy firmy DDD stosują metodę oprysku, która cechuje się wysoką skutecznością. Wymienione sposoby są w pełni bezpieczne, jednak muszą być przeprowadzane przez wykwalifikowanych pracowników. Przed przystąpieniem do pracy, w odpowiedni sposób zabezpieczą całą powierzchnię i dobiorą optymalną metodę. Po zakończeniu wszelkich działań, mieszkanie bądź dom należy dokładnie wywietrzyć.

Walka z pluskwami przy użyciu babcinych metod może okazać się nieskuteczna. Początkowo obecność owadów może być mniejsza, jednak po pewnym czasie problem znowu zacznie narastać. Warto zatem niezwłocznie skorzystać z usług profesjonalnej firmy, by mieć pewność, że problem został całkowicie wyeliminowany.

Potrzebujesz pomocy w zwalczaniu pluskiew? W Łodzi działa firma Vector, która od lat cieszy się pozytywnymi opiniami wielu klientów. Skorzystaj z ich skutecznych usług!

WWW: https://vector-uslugi.pl/
Telefon: 725 392 578
E-mail: [email protected]

Artykuł partnera
Fot. Adobe Stock/Canva

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBochnia. Oni o zabytkach UNESCO w Małopolsce wiedzą wszystko
Następny artykułUWAGA! PRZESTĘPCY PODSZYWAJĄ SIĘ POD POLICJANTÓW CBŚP ZA POMOCĄ POCZTY E-MAIL