Policjanci z chełmskiej komendy apelują o ostrożność po tym, jak zgłosił się do nich starszy mieszkaniec miasta. Zachęcony internetową ofertą zakupu akcji i wizją szybkiego zbogacenia się, 79-latek stracił oszczędności.
Przeglądając strony internetowe, starszy mężczyzna natknął się na reklamę inwestycji, która go zaciekawiła.
– Zadzwonił pod podany numer telefonu i nawiązał kontakt w tej sprawie. Pod namową kobiety, z którą rozmawiał, przelał na wskazane konto 1200 złotych. Na telefonie komórkowym zainstalował też program umożliwiający zdalną obsługę urządzenia – mówi kom. Ewa Czyż, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. – Z pozoru wszystko wyglądało wiarygodnie, chociaż otrzymywał kolejne telefony, w których namawiano go do dalszych przelewów. Gdy tłumaczył się brakiem pieniędzy, doradzano mu, aby się zapożyczył – dodaje komisarz Czyż.
Wtedy w głowie seniora zapaliła się lampka ostrzegawcza. Zorientował się, że najprawdopodobniej padł ofiarą oszustów i stracił 1200 zł. Sprawę zgłosił chełmskiej policji.
Mundurowi przyjęli zgłoszenie i próbują rozpracować internetowych naciągaczy. DO mieszkańców, a w szczególności osób starszych, apelują o zdrowy rozsądek oraz wzmożoną ostrożność przy wszelkich transakcjach internetowych. – Chrońmy nasze oszczędności i nie instalujmy dodatkowych aplikacji czy też programów na urządzeniach, przez które logujemy się do bankowości mobilnej. Zwłaszcza, jeżeli wymaga tego rzekomy doradca czy analityk inwestycyjny. Jeżeli nie znamy zasad funkcjonowania giełdowych inwestycji, lepiej nie korzystajmy z tego typu możliwości zarobku. Nasza niewiedza może być wykorzystana przez oszustów podszywających się pod prawdziwych doradców finansowych, którzy oferują łatwy i szybki zysk. W konsekwencji jednak następuje utrata pieniędzy – uczula rzeczniczka miejskiej komendy policji. (pc)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS