Współpraca pomiędzy powiązanymi podmiotami (np. wspólnikiem a spółką, firmami prowadzonymi przez małżonków) to standardowa praktyka. Przemawia za nią wiele okoliczności – wygoda, zaufanie czy możliwość wzajemnego korzystania z doświadczeń. Jednocześnie nieuchronnie pojawia się ryzyko, że osoby odpowiedzialne (np. wspólnicy, prezesi zarządu) będą próbowały zyskać na współpracy więcej, niż pozwala na to prawo. To dlatego powstały zasady dot. cen transferowych. Czym są, kogo dotyczą i jak informować o ich stosowaniu?
Ceny transferowe – co oznacza to pojęcie?
Ceny transferowe to w rzeczywistości nie tylko same ceny, ale także wszystkie warunki, obowiązujące podczas transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi (np. należącymi do jednej grupy kapitałowej lub mającymi jednego prezesa). W literaturze przedmiotu ceny transferowe określa się przy pomocy skrótu TP (od ang. transfer pricing). Poza samymi cenami, do warunków objętych zasadami właściwymi dla TP, należą np. wyniki finansowe czy wynagrodzenia – chodzi zatem o wszystkie biznesowe interakcje, zachodzące pomiędzy powiązanymi podmiotami.
Choć TP nie są podatkiem, to jednak regulacje ich dotyczące znajdują się w Ustawie z dn. 15. lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, Dz. U. 1992 Nr 21 poz. 86 (CIT) oraz w Ustawie z dn. 26. lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350 (PIT). Wynika to z faktu, że warunki, na jakich dochodzi do transakcji pomiędzy powiązanymi podmiotami, mają często bardzo istotny wpływ na wysokość podatku (np. na skutek generowania kosztów).
Więcej informacji o tym, jaki jest charakter cen transferowych, znajdziesz na https://cenytransferowe.org/.
Jakich podmiotów dotyczą ceny transferowe?
Ceny transferowe dotyczą wyłącznie podmiotów powiązanych. Czyli właściwie jakich? Jak głęboki musi być związek, aby kwalifikować spółki do wdrażania TP? Istnieje kilka kategorii powiązań między podmiotami, które wymagają takiego właśnie postępowania.
TP należy stosować w sytuacji, gdy spośród dwóch współpracujących podmiotów, jeden wywiera silny wpływ na drugi (np. posiada min. 25% udziałów w kapitale). Mowa wówczas o powiązaniu kapitałowym. Jeżeli natomiast wpływ ten jest powiązany z działaniem konkretnej osoby fizycznej (np. małżonka, dziecka, rodzica), mamy do czynienia z powiązaniem osobowym. TP są wymagane także wtedy, gdy do transakcji dochodzi pomiędzy spółką a jednym ze wspólników czy między dwiema spółkami mającymi ten sam zarząd. Co istotne, powiązania nie muszą mieć charakteru formalnego – wystarczy, że np. jakaś osoba fizyczna będzie miała realny wpływ na działanie podmiotu pomimo tego, że oficjalnie nie zasiada w zarządzie czy nie jest komandytariuszem.
Kiedy stosuje się ceny transferowe?
Ceny transferowe dotyczą wszystkich transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Celem przepisów prawa w zakresie cen transferowych jest wyegzekwowanie stosowania zasad rynkowych. Oznacza to, że ceny, wynagrodzenia i inne elementy współpracy powinny być ustalone identycznie, jak miałoby to miejsce, gdyby podmioty nie pozostawały z sobą w zależności.
Cenę rynkową należy ustalić dla każdej przeprowadzonej transakcji. W niektórych przypadkach jest to dosyć łatwe (np. ustalenie wynagrodzenia dla pracownika dysponującego określonymi kompetencjami czy ceny towaru o pewnych właściwościach). W innych wskazanie ceny rynkowej może być bardzo skomplikowane, zwłaszcza jeśli obejmuje zdarzenia standardowo nie występujące na wolnym rynku (np. cash-pooling, czyli obsługa skonsolidowanych rachunków bankowych).
Istnienie cen transferowych wpisuje się w politykę ochrony konsumentów i konkurencji. Ma także za zadanie uniemożliwienie przeprowadzania nieuczciwych transakcji celem zyskania korzyści majątkowych lub podatkowych. Nie oznacza to oczywiście, że każdą firmę współpracującą z powiązaną spółką traktuje się jako potencjalnego oszusta. Ceny transferowe są jednym z narzędzi prawnych, których stosowanie ma przede wszystkim zapobiegać możliwości popełnienia wykroczenia – czy to celowo, czy z niewiedzy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS