A A+ A++

Transformacja polskiej edukacji w zasięgu ręki – minister Barbara Nowacka z planem na zmiany, które wywrą szkolny świat do góry nogami. Oto, jakie nowości czekają uczniów i nauczycieli już wkrótce.

  • Plany na prace domowe i ich nowa rola w procesie edukacyjnym.
  • Kwestia podwyżek dla nauczycieli – konkrety, które czekają na podpis prezydenta.
  • Rzecznik praw uczniowskich – projekt ustawy, który ma dać uczniom nowe narzędzia obrony ich praw.
  • Przyszłość polskiej szkoły okiem minister edukacji – jak będzie wyglądała?

Przedstawicielka rządu, minister edukacji Barbara Nowacka, podczas spotkania z dziennikarzami w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, podzieliła się swoją wizją na przyszłość polskiej oświaty. Wizyta była okazją do przedyskutowania nie tylko istotnych zmian w systemie edukacji, ale również potwierdzenia zobowiązań rządu wobec nauczycieli i uczniów.

Minister rozpoczęła od kwestii podwyżek dla pedagogów. Podwyżki – tak jak zapowiadaliśmy – 30 i 33 proc. są już wdrażane. Od momentu, kiedy prezydent podpisze ustawę, nauczyciele odczują poprawę, pieniądze przyjdą z odpowiednim wyrównaniem, od 1 stycznia i będą zdecydowanie odczuwalne – mówiła Nowacka, podkreślając szybkie tempo wprowadzania obiecanych zmian.

Zmiany mają dotknąć również bezpośrednio uczniów. Ministerstwo zmierza do “odchudzenia” podstaw programowych, by młodzież miała więcej czasu na przyswajanie wiedzy. Barbara Nowacka ujawniła również plany dotyczące zadań domowych: Od kwietnia prace domowe będą nieobowiązkowe i nieoceniane, co nie znaczy, że nie można ich zadać. Można porozmawiać, a niekoniecznie od razu oceniać, co ma na celu odciążenie uczniów i stworzenie przestrzeni na ich rozwój osobisty.

Nowatorskie rozwiązanie zaproponowane przez ministerstwo odnosi się do wprowadzenia instytucji rzecznika praw uczniowskich. Rozpoczęliśmy prace nad ustawą o rzeczniku praw uczniowskich, co ma na celu lepszą ochronę praw młodych ludzi w przestrzeni szkolnej.

Pogląd na przyszłość polskiej edukacji ujęty został w wypowiedzi Nowackiej, która wyraziła przekonanie, że godne wynagrodzenia dla nauczycieli i zadbanie o dobre samopoczucie uczniów w szkole są kluczowe dla poprawy atmosfery w edukacji. Dodała także, że od tego, jak szkoła będzie wyglądała zależy przyszłość Polski. Odbiorcy mogą więc spodziewać się radykalnych, ale przemyślanych zmian, które będą miały na celu poprawę jakości polskiej edukacji.

Według informacji z: LUW Lublin

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzęstochowa upamiętniła 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego (zdjęcia)
Następny artykułPiłka ręczna: Porażka MOSiR na początek rundy rewanżowej