Młodość — tak Kościół w Tanzanii opisuje ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, który wraz z ks. Jarosławem Tomaszewskim właśnie odwiedza ten afrykański kraj. W Tanzanii realizowane są ważne projekty ewangelizacyjne.
Tomasz Zielenkiewicz – Polska
Dzięki inicjatywie „Żywy Różaniec dla Misji” udało się dofinansować budowę dwóch kaplic w diecezji Mwanza. Mieści się tam dom dla tanzańskich dzieci z albinizmem „Tanga” (co w języku suahili oznacza żagiel). „Dzięki zebranym 20 tysiącom dolarów powstaje tam kaplica, która będzie nosiła imię św. Teresy z Lisieux, patronki misji” – poinformował Radio Watykańskie ks. Będziński. Pracują tam siostry loretanki oraz ks. Janusz Machota. Drugim miejscem, które odwiedzą księża jest miejscowość Malambo w diecezji Arusha, gdzie powstał kościół Objawienia Pańskiego, również wybudowany z ofiar Żywego Różańca w Polsce.
Jak relacjonuje ksiądz Maciej Będziński, Kościół w Tanzanii jest najmłodszą populacją na świecie. „Ten Kościół to rozwinięte i dające bardzo wiele powołań diecezje – mówi duchowny. – Tanzania oczywiście boryka się, jak wszystkie kraje tego regionu, przede wszystkim z nierównościami społecznymi. Dużym problemem jest bezdomność dzieci — tak zwane zjawisko dzieci ulicy — albo tak zwane zjawisko «niewidzialnych dzieci». Misjonarze z Polski, których jest w tym kraju 50, przede wszystkim idą i głoszą Ewangelię, że Jezus jest prawdziwie Panem i Zbawicielem świata. Tanzania jest krajem, w którym napotkamy bardzo wiele różnych religii pierwotnych, ale też i różnych wyznań. Ogromnym problemem tego regionu jest pojawianie się coraz to nowych związków wyznaniowych, religijnych i sekt. Główna działalność Kościoła katolickiego skupia się na głoszeniu Ewangelii i tworzeniu nowych struktur administracji kościelnej. Powstają nowe zgromadzenia. Cieszymy się, że Tanzania jest Kościołem młodym i żyjącym. Czego możemy się nauczyć jako Europejczycy od tego Kościoła? Zaufania Panu Bogu, szacunku do każdego człowieka oraz budowania na Panu Bogu. Bardzo ciekawym zjawiskiem, pojawiającym się coraz częściej w przestrzeni publicznej, jest zapraszanie kapłanów na rozpoczęcie różnych spotkań politycznych i administracyjnych. Wszystkie spotkania, które mają wielką rangę, rozpoczynają się od modlitwy. Uczmy się tego głębokiego zaufania od Kościoła w Tanzanii”.
Zjednoczona Republika Tanzanii leży we Wschodniej Afryce, nad brzegiem Oceanu Indyjskiego. Obecnie wśród chrześcijan najliczniejszą grupą są katolicy (24,7 %). Na drugim miejscu znajdują się protestanci. Jak informuje Stowarzyszenie Misji Afrykańskich, Kościół katolicki w Tanzanii należy do przodujących w Afryce. Co do liczby wiernych (ok. 10.5 mln) zajmuje 4. miejsce (za RD Kongo, Nigerią i Ugandą), 3. miejsce co do liczby diecezji (30) i księży (2 140) oraz 2. miejsce co do liczby sióstr zakonnych (ok. 7 600).
(autor jest pracownikiem Polskiego Radia)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS