Od piątku 19 stycznia w kinie Merkury w Białej Podlaskiej premiera dwóch filmów: „Wyfrunięci” i „Powstaniec 1863”. Poza tym nadal można oglądać „Akademię Pana Kleksa” i „Fuks 2”. Natomiast w ramach czwartkowych „Spotkań filmowych” zobaczymy dramat „How to Have Sex”.
„Wyfrunięci” – Francja, USA; animowany/familijny/komedia/przygodowy; b.o. – dubbing.
„Wyfrunięci” to wzruszająca opowieść o znaczeniu rodziny i zbliżającej się przygodzie. Nowa animacja ze studia Illumination opowie nam historię rodziny kaczek, które wyruszają we wspaniałą podróż z Nowej Anglii na Jamajkę, która zapowiadają się najlepsze wakacje.
Rodzina Mallardów popadła troszkę w rutynę. Tata Mack jest zadowolony z powolnego życia, z tego, że rodzina jest bezpieczna na stawie w Nowej Anglii. W mamie Pam budzi się zew przygody, chce ona pokazać dzieciom – nastoletniemu synowi Daxowi i córce Gwen – resztę świata.
Kiedy na ich stawie pojawia się migrująca rodzina kaczek z ekscytującymi opowieściami o odległych miejscach, Pam przekonuje Macka do wyruszenia w podróż przez Nowy Jork na Jamajkę.
To doświadczenie poszerzy ich horyzonty, poznają nowych przyjaciół i osiągną więcej, niż kiedykolwiek myśleli, że jest to możliwe.
Reżyseria: Benjamin Renner.
„Powstaniec 1863” – Polska; biograficzny/historyczny; od 13 lat.
Pierwszy od 30 lat film opowiadający o powstaniu styczniowym w 1863 roku. „Powstaniec 1863” to porywająca produkcja opowiedziana z perspektywy człowieka, który był postrachem Imperium Rosyjskiego – legendarnej postaci polskiego duchownego, kapelana i generała – księdza Stanisława Brzóski.
Oddział pod jego przewodnictwem był najdłużej walczącą jednostką w Królestwie Polskim. W roli głównej wystąpił Sebastian Fabijański („Legiony”), a obok niego na wielkim ekranie zobaczymy: Cezarego Pazurę („Kurier”), Daniela Olbrychskiego („1920 Bitwa Warszawska”), Olgierda Łukaszewicza („Kamienie na szaniec”), Karolinę Szymczak („Babilon”) i wielu innych. Za reżyserię i scenariusz odpowiedzialny jest Tadeusz Syka – twórca obrazu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Premiera filmu odbędzie się w ramach 160. rocznicy powstania styczniowego.
Rok 1920, chwilę przed bitwą warszawską. Jeden z obecnych w koszarach żołnierzy okazuje się weteranem powstania styczniowego. Powraca on wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W obliczu „branek” do carskiego wojska i kolejnych represji ze strony zaborcy, rodzi się pomysł zorganizowania powstania. 22 stycznia 1863 roku, w dniu wybuchu narodowego zrywu, ksiądz Brzóska staje na czele oddziału, który przeprowadza zakończony sukcesem atak na rosyjski garnizon wojskowy. Duchowny zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem. Wkrótce tropem ks. Brzóski rusza płk. Manukin, zwany „Katem Podlasia”, ale przez najbliższe dwa lata polski bohater pozostanie nieuchwytny, siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.
„Podjęliśmy się tego wielkiego wyzwania, jakim jest sięgnięcie do czasów powstania styczniowego i opowiedzenie arcyciekawej, wręcz wyjątkowej historii ks. Stanisława Brzóski, który był ostatnim walczącym powstańcem styczniowym. Będzie to film o ludzkiej ofiarności, film akcji, ale przede wszystkim film dla szerokiej publiczności. Dobieramy bardzo zróżnicowaną obsadę, po to, by pokazać bardzo aktualną historię. Chcemy pokazać, że ta sytuacja powtarza się teraz na Ukrainie, że 160 lat wcześniej, w tej samej sytuacji geopolitycznej, my pierwsi podjęliśmy nierówną walkę z Rosją” – Tadeusz Syka, reżyser.
Reżyseria: Tadeusz Syka.
Obsada: Sebastian Fabijański, Ksawery Szlenkier, Cezary Pazura, Daniel Olbrychski, Wiaczesław Boguszewski, Karolina Szymczak, Olgierd Łukaszewicz.
„Akademia Pana Kleksa” – Polska; fantasy/przygodowy/familijny; od 7 lat.
„Akademia Pana Kleksa” to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80.
Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki – Ady Niezgódki – która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności.
Przy pomocy wybitnego i szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać największą rodzinną tajemnicę…
Reżyseria: Maciej Kawulski.
Obsada: Tomasz Kot, Antonina Litwiniak, Piotr Fronczewski, Adrian Kłos.
„Fuks 2” – Polska; komedia; od 15 lat.
„Fuks 2” w kinach od 12 stycznia 2024 roku! Maciek (w tej roli Maciej Musiał) jest bystrym i ogarniętym dwudziestolatkiem, choć pieniądze i samochód na randkę musi pożyczyć od taty. Jego ojciec Aleks (grany przez Macieja Stuhra) obecnie stara się żyć bez większych stresów. Jednak dwadzieścia pięć lat temu, w dniu swoich osiemnastych urodzin, odpalił ładunek wybuchowy, ukradł samochód i „stuknął na grubą kasę” szemranego biznesmena, czym zdobył serce pięknej kobiety. Poprzeczkę zawiesił zatem wysoko.
Teraz okaże się, czy syn odziedziczył po nim brawurowy charakter i skłonność do niebezpiecznych intryg. Wszystko to stanie się za sprawą randki z Tindera, która połączy go z dwiema nieprzewidywalnymi kobietami, związanym z nimi wściekłym gangsterem, i wciągnie w grę, której stawką jest wielka kasa oraz jeszcze większa miłość. Historia lubi się powtarzać, a niedaleko pada jabłko od jabłoni.
„Fuks 2” nie zawiedzie fanów pierwszej części, świetnej komedii sensacyjnej sprzed 25 lat, od której rozpoczęła się wielka kariera Macieja Stuhra. Legenda powraca!
Reżyseria: Maciej Dutkiewicz.
Obsada: Maciej Stuhr, Janusz Gajos, Maciej Musiał, Katarzyna Sawczuk, Sonia Bohosiewicz, Cezary Pazura.
Natomiast w ramach czwartkowych „Spotkań filmowych” 25 stycznia zobaczymy „Dream Scenario”:
„How to Have Sex” – Wielka Brytania; dramat; od 15 lat – napisy.
Tak to robią dziewczyny! Energetyczny koktajl filmu imprezowego i poruszającego coming of age oraz intrygujący portret pokolenia Z. Świetnie zagrany i dynamicznie zrealizowany, opowiada o dojrzewaniu generacji, dla której seksualna swoboda oznacza jednocześnie wolność i ogromną presję. Czy w świecie, w którym sex & fun to mantra napędzająca sprzedaż, istnieje szansa na zbudowanie bliskości?
„How to Have Sex” w reżyserii 29-letniej Molly Manning Walker to obok „Aftersun” i „Poprzedniego życia” jeden z najlepszych kobiecych reżyserskich debiutów ostatnich lat. To opowieść o trzech dziewczynach, które w oczekiwaniu na wyniki szkolnych egzaminów jadą na greckie „wakacje życia”: bawią się do upadłego i zamierzają sprawić, by jedna z nich straciła wreszcie dziewictwo. Wydawać by się mogło, że takich historii kino widziało już wiele: dzikie wakacje, dzika zabawa, dzikie pragnienia. Jednak ten słoneczny film o szalonym summer break niepostrzeżenie staje się opowieścią o pierwszych rozczarowaniach i inicjacji w mroczne strony dojrzewania. Manning Walker doskonale wykorzystuje female gaze i tworzy pełen empatii wiarygodny portret dziewczyńskości. W końcu girls just wanna have fun!
Film spotkał się w Cannes z entuzjastycznym przyjęciem widowni, krytyki oraz jury, które wyróżniło go główną nagrodą sekcji Un Certain Regard. Na pierwszym planie w roli Tary błyszczy Mia McKenna-Bruce (serial „Wiedźmin”, film „Perswazje”), która całkowicie zawłaszcza uwagę widza. „How to Have Sex” jest odważnym i empatycznym kinem, które ma szansę stać się przebojem i głosem pokolenia.
Reżyseria: Molly Manning Walker.
Obsada: Mia McKenna-Bruce, Shaun Thomas, Lara Peake, Enva Lewis, Samuel Bottomley, Laura Ambler.
A oto cały repertuar na najbliższe dni:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS