W ubiegły piątek (12.01.2024) w sali Teatralnej Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, odbyło się szkolenie dla rodziców, nauczycieli oraz policjantów, poświęcone edukacji w zakresie rozpoznawania oraz profilaktyki kryzysów emocjonalnych u młodych ludzi.
Uczestników szkolenia oraz prelegenta powitał ksiądz Andrzej Urbańczyk, Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu. Następnie przedstawił prelegenta księdza Tomasza Trzaskę – kapłana diecezji łomżyńskiej, suicydologa i dziennikarza. Pracownika Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz kapelana Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Eksperta Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, członka zespołu „Życie warte jest rozmowy”.
Podczas szkolenia ksiądz Tomasz Trzaska poruszył tematykę dotyczącą aktualnych zagrożeń dla młodzieży, które prowadzą do problemów emocjonalnych. Opowiedział, na co rodzice oraz nauczyciele powinni zwracać uwagę. W jaki sposób reagować, a także gdzie szukać pomocy. Przekazał, że od najmłodszych lat dla dziecka ważne jest poczucie bezpieczeństwa w rodzinie, czas poświęcony na wspólną rozmowę, przekazywanie dobrych wzorów, dobre relacje rodzinne, wsparcie oraz szacunek do drugiego człowieka. Przedstawił na jakie zachowanie nastolatka rodzice i nauczyciele powinni zwrócić uwagę. Omówił również sposoby pomagania młodym ludziom znajdującym się w kryzysie emocjonalnym. Opowiedział również o realizacji projektu wspierającego ludzi w kryzysie pn.: „Życie warte jest rozmowy”.
Poruszona tematyka jest niezwykle aktualna z uwagi na fakt, iż liczba dzieci i młodzieży potrzebujących wsparcia psychologicznego ciągle wzrasta. Wzrasta również ogólna liczba przypadków targnięcia się na własne życie.
W 2023 roku policjanci z powiatu oświęcimskiego prowadzili czynności w sprawie 89 przypadków targnięcia się na własne życie. W 70 przypadkach były to próby samobójcze, natomiast w 19 przypadkach doszło do samobójstwa. 15 zdarzeń dotyczyło mężczyzn, w tym jeden w wieku do 20 roku życia, dwóch mężczyzn było w wieku od 21 do 40 roku życia, ośmiu w wieku od 41 do 60 roku życia, natomiast czterech było w wieku powyżej 61 roku życia. Cztery zdarzenia dotyczyły kobiet, w tym jedna w wieku do 20 lat oraz trzy kobiety w wieku powyżej 61 roku życia.
W grupie ryzyka znajdują się osoby z brakiem poczucia bezpieczeństwa, np. z powodu osamotnienia, kłopotów finansowych, uzależnienia od alkoholu czy narkotyków, braku dobrych relacji w rodzinie, odtrącenia przez znajomych czy doznające przemocy rówieśniczej i tracące poczucie własnej wartości.
Mając na względzie podjęcie działań wspierających osoby znajdujące się w kryzysie, należy zauważyć, że najważniejsza jest wczesna interwencja osób z ich otoczenia. Dostrzeżenie problemu, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, dowartościowanie, wsparcie, szacunek i opieka.
Przypominamy, że na terenie każdego powiatu znajduje się wiele osób i instytucji, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych: Ośrodki Pomocy Społecznej, Poradnie Psychologiczne, Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, Ośrodki Interwencji Kryzysowej. W każdej szkole, zarówno podstawowej jak i ponadpodstawowej są pedagodzy, psycholodzy oraz wychowawcy, do których młody człowiek oraz jego rodzic mogą się zwrócić w pierwszej kolejności. Pomocy i wsparcia udzielają również pracownicy Interdyscyplinarnego Zespołu Profilaktyki Zachowań Samobójczych „Życie warte jest rozmowy”. Szczegóły dotyczące sposobów udzielania przez nich pomocy opisane są na stronie internetowej „Życie Warte jest rozmowy”, link https://zwjr.pl
Natomiast w pilnym przypadku, kiedy ludzkie życie jest zagrożone należy zadzwonić pod numer alarmowy 112.
Policja Oświęcim
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS