A A+ A++

Na ekranach kin od końca grudnia można oglądać film o najstarszej polskiej DJ-ce Vice, a właściwie Wirginii Szmit, która skończyła 85 lat. Jest zaangażowana w działania Fundacji Twarze Depresji i łamie stereotypy dotyczące wizerunku polskiego seniora, a także chce, by osoby starsze zostały zauważone. Jakie działania każdy senior można podjąć na co dzień w trosce o swój dobrostan? O tym w rozmowie z Anną Morawską-Borowiec, psycholożką, prezeską Fundacji Twarze Depresji.

Dzisiejszy seniorzy, to nie są osoby, które nie potrafią zadzwonić przez telefon. Dzisiaj seniorzy są w social mediach, są aktywni. Anna Morawska-Borowiec uważa, że powinniśmy wyjść ze stereotypu myślenia o seniorach:

Bardzo dobrym przykładem jest ambasadorka Fundacji Twarze Depresji DJ Wika – Wirginia Szmyt, najstarsza 85-letnia DJ-ka w Polsce, która też doświadcza trudności o podłożu lękowym, ale mimo to żyje bardzo aktywnie. Podbija parkiety na eventach w całej Polsce, gra na żywo na dyskotekach dla młodych i starszych osób. Jest niezwykle energetyczna mimo swoich różnych chorób, bo np. ma aparat słuchowy, chore biodro, nie rzadko ją coś boli, ale pokazuje seniorom, że mimo trudności nigdy nie jest za późno, by podążać za swoimi marzeniami i pasjami. Nie boi się nowych technologii, wychodzi do ludzi. W wieku 65 lat, kiedy poszła na emeryturę, po całym życiu pracy z trudną młodzieżą, postanowiła zostać DJ-ką, totalnie zmienić swoje życie, pójść za swoją pasją i od 20 lat spełnia się, jako DJ-ka. Życie po przejściu emeryturę, to jej zupełnie nowe życie. Warto zobaczyć o niej film, który trafił do kin.

Warto mieć również na uwadze to, że nie jest tak, że z uśmiechem na twarzy trzeba podchodzić do zmian wiekowych, do kolejnych etapów życia. 

Depresja – gdzie szukać wsparcia?

Jakie mogą być objawy depresji u osób starszych? To m.in.: utrata zadowolenia z życia, utrata zainteresowań, niskie poczucie własnej wartości, brak energii, spowolnienie psychoruchowe, zaburzenia koncentracji uwagi, pamięci, snu, łaknienia, lęk, poczucie stałego napięcia, myśli rezygnacyjne i samobójcze. 

Jeśli senior choruje na depresję, ważne jest, żeby bliscy zachęcili go do podjęcia skutecznego leczenia poprzez połączenie farmakoterapii i psychoterapii. W Fundacji Twarze Depresji prowadzimy bezpłatne, konsultacje psychologiczne – bez wychodzenia z domu. Zapisy są przez stronę twarzedepresji.pl/pomocpsychologiczna Wystarczy, że senior weźmie telefon i przez WhatsApp, Skype, czy Viber może skorzystać z konsultacji, które są ważne i wspierające. Są ważnym krokiem do zadbania o zdrowie psychiczne bez poczucia wstydu i lęku – mówi Anna Morawska-Borowiec, psycholożka, prezeska Fundacji Twarze Depresji

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów depresji, poczucia samotności można skorzystać z Telefonu Zaufania Fundacji Twarze Depresji: 22 290 44 42

Antydepresyjny Telefon Zaufania: 22 484 88 01

Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego: 800 70 2222

(bezpłatna infolinia działa 24 godziny przez 7 dni w tygodniu)

W Polsce funkcjonują obecnie 104 Centra Zdrowia Psychicznego, gdzie również można skorzystać ze wsparcia w przypadku kryzysu psychicznego.

Gdzie szukać pomocy w kryzysie psychicznym?

Jak dbać o swój dobrostan psychiczny?

Fundacja Twarze Depresji rekomenduje podejmowanie działań, takich jak np. aktywność fizyczna, chociażby w formie spacerów, codziennej gimnastyki, pływania, czy jazdy na rowerze. 

Kolejnym elementem, który warto włączyć w swoją codzienność jest aktywność intelektualna, czyli czytanie książek, gazet, wiadomości w Internecie, rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, słuchanie muzyki, pisanie pamiętnika, ale również dzielenie się przemyśleniami w social mediach. Wspierające również może być spędzanie czasu na ulubionych czynnościach, jak np. malowaniu, rzeźbieniu, wykonywaniu biżuterii z filcu, czy podróżowaniu. 

Warto również pamiętać o tym, aby skupiać się na swoich potrzebach, poprzez wyciszanie/ modlitwę/ medytację – wedle uznania. Bez wątpienia kluczowe dla dobrostanu psychicznego będą relacje z bliskimi i znajomymi: spotkania z rodziną, z przyjaciółmi, ze znajomymi na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, czy rozmowy telefoniczne. 

Oprócz tego warto po prostu rozmawiać otwarcie o zdrowiu psychicznym, np. z innymi seniorami, a gdy pojawia się potrzeba – sięgać po pomoc specjalisty zdrowia psychicznego. Fundacja Twarze Depresji wymienia również zdrowe odżywianie, odpoczynek oraz zaangażowanie w wolontariat, jako elementy, które także warto włączyć w codzienność seniora.

Więcej informacji: https://twarzedepresji.pl/o-depresji-seniorow/

Autor: Nina Nowak

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznajemy markę Feedback Sports: wieszaki / stojaki rowerowe i narzędzia
Następny artykułTrudne warunki w Tatrach. Morskie Oko “pękło”