A A+ A++

Święto Babci i Dziadka to doskonała okazja, aby okazać naszym najstarszym bliskim troskę o ich bezpieczeństwo. W trakcie spotkań z seniorami warto podjąć rozmowę na temat potencjalnych zagrożeń, jakie mogą czyhać na nich i ostrzec ich przed oszustami.

Należy mieć na uwadze, że wyobraźnia oszustów jest nieograniczona, a osoby starsze, z racji swojej ufności, gotowości do pomocy i dobrej woli, są szczególnie podatne na działania przestępców. Osoby podszywające się pod fałszywych krewnych stosują zwykle podobne schematy.

Typowy scenariusz przestępczy obejmuje poszukiwanie numerów telefonów osób o popularnych imionach wśród starszych ludzi. Oszust dzwoni następnie na telefon stacjonarny seniora, podając się za członka rodziny, na przykład syna, córkę lub wnuczkę. Informuje o nagłej potrzebie pieniędzy, na przykład na pokrycie kosztów wypadku drogowego lub okazyjnego zakupu. W wielu przypadkach nie pozwala przerwać połączenia, uniemożliwiając starszej osobie zastanowienie się nad sytuacją lub skonsultowanie jej z inną osobą.

Przestępca prowadzi rozmowę w taki sposób, aby uzyskać informacje, gdzie senior przechowuje swoje oszczędności. W zależności od odpowiedzi, podejmuje dalsze kroki, np. sugeruje spakowanie gotówki do koperty i przekazanie jej „znajomemu” krewnego, kurierowi lub taksówkarzowi. Jeśli senior posiada konto bankowe z dostępem do Internetu, oszust może prosić o podanie loginu i hasła lub przelanie oszczędności na wskazane konto.

Oszuści mogą także podszywać się pod adwokatów lub prokuratorów, twierdząc, że członkowie rodziny mają problemy prawne. W celu uwierzytelnienia historii, inni oszuści mogą udawać policjantów. Następnie wymagają od seniorów znacznych sum pieniędzy w zamian za uwolnienie krewnych z rzekomych tarapatów.

Warto zaznaczyć, że oszuści są niezwykle zręczni w manipulowaniu starszymi osobami, wprowadzając je w błąd i wykorzystując ich dobroć oraz zaniepokojenie losem najbliższych. Dlatego ważne jest, aby seniorzy byli świadomi tych zagrożeń i ostrożni w kontaktach telefonicznych, szczególnie gdy dotyczą one prośby o przekazanie pieniędzy czy podanie informacji bankowych.

Sądecka Policja przypomina, aby ustrzec się przed oszustami wykorzystującymi podobne metody należy:

  • być ostrożnym w kontakcie z nieznajomym, szczególnie w kontakcie telefonicznym,
  • nie ufać osobom, które przez telefon podają się za krewnych, funkcjonariuszy, urzędników itp. i proszą o pieniądze,
  • nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy,
  • zawsze potwierdzać taką prośbę poprzez osobisty lub telefoniczny kontakt z właściwą osobą (wnukiem czy innym krewnym) lub zasięgnąć porady kogoś bliskiego.

Należy też pamiętać, że policjanci w związku z prowadzoną akcją nigdy nie odbierają pieniędzy na przechowanie oraz w celu znakowania, jak również nie proszą o ich przekazywanie obcym osobom. Nie dzwonią też do mieszkańców, aby zaproponować im udział w prowadzonych przez nich działaniach. We wszystkich podejrzanych lub wątpliwych sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

/źródło: KMP Nowy Sącz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJakub Kuczera zawodnikiem Unii Turza Śląska
Następny artykułLubinianin znęcał się nad matką. Trafił do celi