A A+ A++

Zakończyły się obchody 100-lecia Franciszkańskiego Studium Biblijnego z Jerozolimy, które miały miejsce w Rzymie w dniach 15-16 stycznia. Pierwszego dnia odbyła się audiencja z Papieżem Franciszkiem, a drugiego była konferencja historyczna. Otwarto wystawę ukazującą dzieje Franciszkańskiego Studium Biblijnego, która będzie czynna do 27 stycznia. Jest to jedyna uczelnia katolicka w Ziemi Świętej, która oferuje regularne studia biblijne od licencjatu po doktorat. Prowadzi także kursy z archeologii

Ks. Paweł Rytel-Andrianik – Watykan

„Wasza dyskretna i pełna pasji praca jest cenniejsza niż kiedykolwiek” – powiedział Papież na audiencji z okazji 100-lecia Franciszkańskiego Studium Biblijnego. Dodał, że studiowanie, medytacja, rozważanie Biblii i tekstów biblijnychpowinno być „w sercu Kościoła, który jest świętym, wiernym ludem Bożym. Poza ciałem Kościoła te studia są bezużyteczne”.  

Na te słowa Papieża wskazał w rozmowie z Vatican News generał Franciszkanów Fr. Massimo Fusarelli OFM, który podkreślił, że Franciszkańskie Studium Biblijne istnieje właśnie dla ludu Bożego. Studenci poznają miejsca biblijne, uczą się języków oryginalnych, aby potem służyć ludziom w swoich krajach. Wracają z doświadczeniem, które można zdobyć tylko w Ziemi Świętej. „Dlatego ta uczelnia jest naszą perłą” – powiedział generał Franciszkanów.

Podczas konferencji 16 stycznia na Uniwersytecie Antonionum, którego częścią jest Studium Biblicum Franciscanum kard. José Tolentino de Mendonça, Prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji podkreślił, że studenci tej uczelni osiągają coraz głębsze zrozumienie Pisma Świętego, ponieważ ich studia są wzbogacone przez bezpośredni kontakt z Ziemią Świętą. Wskazał, że to jest „wyróżniający charakter” tej uczelni, przez co „oferuje ona, jako wykwalifikowana instytucja naukowa, odpowiedni wkład”.

Audiencja z Papieżem Franciszkiem

Audiencja z Papieżem Franciszkiem

Dziekan Franciszkańskiego Studium Biblijnego, br Rosario Pierri OFM podkreślił w rozmowie z Vatican News, że uczelnia czerpie z 800-letniej tradycji obecności Franciszkanów w Ziemi Świętej i badań historycznych, geograficznych i historycznych, które były przez wieki prowadzone. „To doświadczenie przekazujemy naszym studentom, a oni dzielą się tym w swoich krajach” – dodał dziekan Pierri.

Na zakończenie obchodów otwarto wystawę z okazji 100-lecia Franciszkańskiego Studium Biblijnego zatytułowaną: „Cośmy usłyszeli, co ujrzeliśmy, na co patrzyliśmy i czego dotykaliśmy, to wam oznajmiamy”. Jest to nawiązanie do 1 listu św. Jana, podkreślające charakterystykę tej uczelni, która umożliwia studiowanie Biblii w Ziemi Świętej. Wystawa będzie otwarta do 27 stycznia w krupcie bazyliki św. Antoniego (Vial Merulana, 124).   

Profesorowie, byli i obecni studenci Franciszkańskiego Studium Biblijnego

Profesorowie, byli i obecni studenci Franciszkańskiego Studium Biblijnego

Absolwent Franciszkańskiego Studium Biblijnego ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie podkreśla, że studiowanie w Jerozolimie dało mu możliwość poznawania Słowa Bożego tam, gdzie stało się ciałem. „Dzięki profesorom, archeologom, którzy podczas swej pracy odkryli znaczoną część Ziemi Świętej, mogłem dotykać tych miejsc, które przenoszą nas do czasów biblijnych. To było absolutnie wyjątkowe” – zaznacza. Ponadto dzieli się swoim doświadczeniem: „Widziałem profesorów wchodzących na Drogę Krzyżową czy modlących się na Golgocie, uczestniczących w liturgii. Są przykładem tego, że żyją tym czego nauczają. „Cieszę, że Ojciec Święty powiedział na spotkaniu z nami, że powinno się interpretować Biblię, czytać i pracować właśnie w Kościele, a wszelka praca naukowa, biblijna poza Kościołem nie ma sensu” – wskazał.

W uznaniu wysokiego poziomu nauczania w 2001 roku ówczesna Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej wydała dekret dający uprawnienia Franciszkańskiemu Studium Biblijnemu nadawania tytułu licencjatu i doktoratu z nauk biblijnych i archeologii. W Ziemi Świętej oprócz Franciszkańskiego Studium Biblijnego biblijną działalność naukową prowadzi dominikański ośrodek École Biblique et Archéologique Française, który ma prawo nadawani doktoratu z nauk biblijnych oraz jezuicka filia Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKokon na balkon- jak stworzyć uroczą strefę wypoczynku na balkonie?
Następny artykułObajtek kupił część leśniczówki. Mimo jasnego zakazu z góry