A A+ A++
  • 1805 narządów przeszczepili lekarze w 2023 roku w całej Polsce – to rekordowy wynik, nieosiągany od wielu lat
  • Najważniejszym problemem transplantologii pozostaje brak dawców
  • Najmniej narządów pobiera się na Podkarpaciu – w 2022 roku było zaledwie 10 dawców
  • Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Ropczycach działa w 16. edycji kampanii Drugie życie Fresenius Medical Care – w akcji bierze udział 6 szkół średnich z województwa
  • Styczeń miesiącem promocji przeszczepów – 26 stycznia 2024 Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Ponad 200 osób – biorcy narządów, lekarze, eksperci, uczniowie, nauczyciele, samorządowcy wzięli dziś (16.01.2023) udział w spotkaniu promującym transplantację w Centrum Kultury w Ropczycach na Podkarpaciu. Spotkanie edukacyjno-informacyjne zorganizowała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki, które przystąpiło do ogólnopolskiej akcji wpierającej przeszczepianie Drugie życie Fresenius Medical Care. 2023 rok był rekordowy dla polskiej transplantologii. Lekarzom udało się przeszczepić 1805 organów wewnętrznych. Szkopuł w tym, że na drugie życie wciąż czeka 1956 osób (dane POLTRANSPLANTU z grudnia 2023 roku). Co trzecia z nich nie dożyje do przeszczepu. Zabraknie dla niej narządu. Kampania społeczna Drugie życie Fresenius Medical Care odbywa się po raz 16. Tym razem w trzech województwach: na Podkarpaciu, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku.
 

Nie zabieraj organów do nieba!

Z uczniami spotkali się Roman Błażejczak, pierwszy w Polsce pacjent po retransplantacji serca – żyjący z trzecim sercem oraz Michał Adamski, z drugim sercem. – Pierwszy raz przeszczepu potrzebowałem w 1992 roku. Miałem 26 lat. Zachorowałem na grypę, ale zbagatelizowałem chorobę. Wtedy na serce czekałem tylko sześć dni. W 2017 roku, kiedy miałem zawał, na serce czekałem już siedem miesięcy – mówi Roman Błażejczak, pierwszy w Polsce pacjent po retransplantacji serca. – Czas oczekiwania jest straszny – i dla pacjenta i dla jego rodziny. Wielu dramatycznych sytuacji można byłoby uniknąć, gdyby w Polsce było więcej potencjalnych dawców narządów. Mam świadomość, że żyję dzięki temu, że rodziny dawców nie wyraziły sprzeciwu na pobranie narządów, za co jestem niezmiernie wdzięczny – dodaje Błażejczak.

– Dla mnie – zawodowego nurka, który co roku przechodzi kompleksowe badania, informacja o konieczności przeszczepienia serca była szokiem. I ja, i moja rodzina przeszliśmy przez chyba najgorszy okres w moim życiu. Teraz staram się edukować na temat dawstwa narządów, pokazując swoje życie przed i po przeszczepieniu. Chcę też pomagać innych pacjentom – głównie psychologicznie. Pamiętajcie proszę, każdy może podjąć własną decyzję, ale po śmierci nasze narządy nie są nam potrzebne w niebie – one są potrzebne tu, na ziemi, bo mogą uratować czyjeś życie – powiedział Michał Adamski, pacjent po przeszczepieniu serca.
 

Zbliża się Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Spotkanie w Ropczycach odbywa się tuż przed Ogólnopolskim Dniem Transplantacji. 58 lat temu przeprowadzono pierwszy, udany przeszczep nerki w Polsce. – Dzień Transplantacji zawsze jest doskonałą okazją do tego, by w szerszym gronie porozmawiać o transplantacji. Jestem pełen podziwu, że młodzież z LO w Ropczycach wzięła na siebie to zadanie i zaprosiła ponad 200 osób do Centrum Kultury. To pokazuje jak bardzo uczniowie są zaangażowani w projekt Drugie życie oraz głodni wiedzy o transplantacji. A ją warto zdobywać od ekspertów. Wierzę, że dzisiejsze spotkanie to najlepszy sposób na podnoszenie świadomości o dawstwie narządów. Poprzez edukację w niestandardowym stylu, poza murami szkolnymi, wykorzystując kreatywność i zapał młodych ludzi, jesteśmy w stanie zrobić wiele dobrego. Jako organizatorzy kampanii Drugie życie wspieramy uczniów w realizacji ich aktywności, ale też sami ogromne wsparcie otrzymujemy od nauczycieli, ekspertów medycznych, pacjentów po przeszczepieniu, patronów honorowych i medialnych, którzy wspólnie z nami chcą podnieść kulturę rozmowy na temat dawstwa organów w Polsce. To nasz wspólny cel tłumaczy dr Jacek Zawierucha, prezes zarządu Fresenius Medical Care Polska, organizator akcji. – Bierzemy udział w kampanii Drugie życie, żeby walczyć z mitami o transplantacji. Słowa ekspertów: transplantologa, księdza, osób po transplantacji, pokazują jak wiele ważnych wątków łączy ten temat. Chcielibyśmy, aby wszyscy mieli szansę usłyszeć o tym, że jest to metoda ratująca życie ludzkie, że jedna osoba może uratować 8 innych, że można być bohaterem i rzeczywiście dać komuś szansę
na drugie, piękniejsze życie – mówili uczniowie LO w Ropczycach, organizujący wydarzenie.
 

Zbyt mała liczba dawców i „Nie!” słyszane coraz częściej…
Na Podkarpaciu szczególnie

31 grudnia 2023 rok na Krajowej Liście Oczekujących na przeszczep było zarejestrowanych 1965 osób. To o sto osób więcej niż w roku 2022. Liczba przeprowadzonych transplantacji narządowych to 1805 i była ona o 400 wyższa niż w 2022 (1405 przeszczepień narządów). – Cieszymy się, że pomogliśmy uratować o 400 osób więcej, rok do roku, ale nadal mamy wiele do zrobienia w kwestii informowania i edukacji społeczeństwa. Po pierwsze, na Krajowej Liście Oczekujących na przeszczepienie wpisanych w tej chwili jest blisko 2000 osób – ci pacjenci mają nadzieję, że znajdzie się osoba, która po swojej śmierci zechce przekazać swoje narządy i tkanki innym, wówczas my będziemy wstanie uratować ich życie. Po drugie niepokojące jest, że w trakcie rozmów z bliskimi zmarłych osób, nadal spotykamy się z wieloma odmowami pobrań narządów, co często jest wynikiem braku wiedzy na temat stanowiska dotyczącego przeszczepiania narządów zmarłej osoby, a to z kolei, jest wynikiem braku rozmów w gronie rodziny -– komentuje Elżbieta Misztak, wojewódzki koordynator transplantacyjny i koordynator transplantacyjny w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

– Na Podkarpaciu w 2022 było jedynie 10 dawców zmarłych (mniej było tylko w województwie świętokrzyskim), a wskaźnik pobrań na milion mieszkańców wyniósł 4,8 – to najgorszy wynik w skali kraju. Dla porównania, średnia krajowa pobrań narządów od dawców zmarłych w Polsce wyniosła 11,76. Aby oba problemy rozwiązać potrzeba tylko jednego – walki z niewiedzą i mitami, które narosły wokół tematu transplantacji. Dlatego chętnie rozwiewamy wszelkie wątpliwości w ramach takich wydarzeń i korzystamy ze wsparcia młodych ludzi, którzy pomagają nam tę wiedzę propagować. Trzeba pamiętać, że oczekującymi ma przeszczepienie narządu są również osoby z Podkarpacia. Na koniec 2022 roku na przeszczepienie nerki z naszego województwa oczekiwało 65 osób, serca 24 osoby płuc – 7 osób, a rogówki 86 osób – dodaje Elżbieta Misztak.

15 lat kampanii

Kampania społeczna Drugie życie w roku szkolnym 2023/2024 odbywa się po raz 16. Tym razem w trzech województwach – na Podkarpaciu, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Fresenius Medical Care konsekwentnie wspiera młodzież w działaniach na rzecz podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat transplantacji. Pierwsza edycja kampanii wystartowała w roku szkolnym 2008/2009 w Wielkopolsce. Od tamtej pory do akcji promującej rozmowę o oświadczeniach woli i świadomym dawstwie narządów przystąpiło kolejne 8 województw (małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, dolnośląskie i podkarpackie).

Przez wszystkie lata, około 450 tysięcy zaangażowanych w kampanię uczniów z ponad 950 szkół średnich rozdało 1 500 000 oświadczeń woli. Szkoły, które zorganizowały najciekawsze akcje, otrzymały w nagrodę czeki charytatywne, którymi wsparły kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku kampania Drugie życie prowadzona w Wielkopolsce i Małopolsce jest częścią ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów „Partnerstwo dla Transplantacji” uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej. W każdej edycji, kampanii patronują najważniejsze instytucje państwowe, regionalne oraz organizacje i stowarzyszenia wspierające transplantacje.

Fresenius Medical Care jest największym na świecie dostawcą produktów i usług dla osób z chorobami nerek, z których około 3,7 miliona pacjentów na całym świecie regularnie poddawanych jest leczeniu dializami. Dzięki sieci 4125 stacji dializ Fresenius Medical Care zapewnia leczenie dializą 345 tys. pacjentów na całym świecie. Fresenius Medical Care jest również wiodącym dostawcą produktów do dializy, takich jak aparaty do dializ lub dializatory. Oprócz podstawowej działalności firma świadczy powiązane usługi medyczne w zakresie koordynowanej opieki medycznej.

W Polsce Fresenius Medical Care Polska S.A. jest obecny od ponad 30 lat. Produkty firmy do hemodializy i dializy otrzewnowej wykorzystywane są w większości stacji dializ na terenie całej Polski, zarówno w ośrodkach publicznych, jak i niepublicznych. Obecnie Fresenius Medical Care świadczy usługi dializacyjne poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska, która tworzy największą w Polsce sieć placówek dializacyjnych – Centrum Dializ Fresenius. Wszystkie zabiegi wykonuje na podstawie kontraktu z NFZ.

Dializa jest zabiegiem umożliwiającym oczyszczenie krwi z toksycznych produktów przemiany materii, usunięcie nadmiaru wody z organizmu i wyrównanie zaburzeń jonowych krwi w sposób zbliżony do tego, w jaki czyni to nerka. W nefrologii stosuje się zabiegi dializacyjne u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy nie kwalifikują się do zabiegu przeszczepienia nerki, bądź oczekują na ten zabieg. Jest to zabieg podtrzymujący przy życiu.

Hemodializa jest to dializa pozaustrojowa. Polega na stworzeniu stałego dostępu naczyniowego, dzięki czemu można pobierać strumień krwi do dializatora, w którym krew jest oczyszczana (przy pomocy specjalnego płynu dializacyjnego). Po jednej stronie błony dializatora przepływa krew, a po drugiej – płyn dializacyjny. Na zasadzie dyfuzji zbędnie produkty przemiany materii przedostają się przez błonę półprzepuszczalną z krwi do płynu dializacyjnego. Oczyszczona krew wraca do pacjenta. Dializowany chory musi wykonywać zabieg w stacji dializ 3 razy w tygodniu. Każda wizyta trwa kilka godzin.

Dializa otrzewnowa jest to dializa wewnątrzustrojowa. Błona otrzewnowa wykorzystana jest jako półprzepuszczalna błona dializacyjna. Do jamy brzusznej wprowadzany jest płyn dializacyjny. Płyn wprowadza się poprzez specjalistyczny cewnik umieszczany na stałe w jamie brzusznej pacjenta. Zabiegi wykonywane są samodzielnie przez pacjenta w domu, po przejściu odpowiedniego szkolenia. Pacjent, do ośrodka dializ, udaje się tylko na kontrolę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBezpieczne ferie w powiecie wołomińskim
Następny artykuł32. Finał WOŚP w Czersku