A A+ A++

W Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, filii Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, zakończony został czwarty etap prac konserwatorskich, który objął cenne obiekty pochodzące z historycznego pałacu.

Projekt pod nazwą „Konserwacja mebli z pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu – etap IV”, realizowany był w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie Działań Muzealnych 2023” i miał na celu przywrócenie meblom dawnej świetności i blasku.

– W ramach tego przedsięwzięcia udało się odnowić obiekty pochodzące z pierwszej połowy XIX wieku, w tym trzy meble z okładziny czeczotowej w stylu biedermeier: stół owalny, sekretarzyk oraz toaletkę (gotowalnię). Dodatkowo poddano konserwacji stół okrągły – ekranowy, fornirowany z okresu późnego klasycyzmu, drewniany kosz na papiery oraz spluwaczkę

– wyliczyła Katarzyna Szarek z zarzeczańskiego muzeum[paywall].

Wszystkie meble zostały w odpowiedni sposób oczyszczone i zabezpieczone przed insektami. Szczególnie czasochłonna była konserwacja mebli z okładziny czeczotowej. To od wieków wysoko ceniony przez miłośników meblarstwa materiał drewniany o pięknym i ciepłym odcieniu oraz rzadkim wzorze. Drewno czeczotowe to materiał o niezwykłym pochodzeniu. Powstaje w wyniku obrzęku pnia drzewa pod wpływem bakterii i grzybów. Efektem tego procesu są charakterystyczne wzory, plamki, sęki i spiralne desenie, które nadają drewnu unikatowy wygląd. Już od XVIII wieku drewno to cieszy się uznaniem miłośników mebli, a szczególnie w XIX wieku ukochali je w miłośnicy mebli stylu Biedermeier oraz mebli eklektycznych.

Zyskały na historycznym znaczeniu

Popularna w XIX wieku spluwaczka stała się kolejnym arcydziełem po konserwacji – zrekonstruowano brakujący wkład z blachy cynkowej i odnowiono powłokę wykończeniową, nadając jej nowy blask. Kompleksowej renowacji poddany został także jeden z najbardziej imponujących eksponatów – stół okrągły ekranowy. Jego rzadki mechanizm, umożliwiający postawienie blatu w pozycji pionowej, został ocalony.

Warto wiedzieć, że te eksponaty stanowiły niegdyś pierwotne wyposażenie pałacu, który powstał ponad 200 lat temu z inicjatywy Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej i jej męża Ignacego Morskiego. Ich rezydencja w Zarzeczu, utrzymana w stylu klasycystycznym, w XIX wieku uchodziła za jedno z najpiękniejszych założeń parkowo-pałacowych w Galicji.

– Meble, które przeszły pełen staranności proces konserwacji w pracowniach w Rzeszowie i Łańcucie, nie tylko powróciły do swojej pierwotnej wysokiej klasy artystycznej, ale także zyskały na jeszcze większym znaczeniu historycznym. Większość mebli z pałacu Dzieduszyckich została w 1947 roku przekazana do muzeum w Jarosławiu po konfiskacie majątku rodziny Dzieduszyckich. Dopiero w 2008 roku powróciły one na swoje pierwotne miejsce, zdobiąc wnętrza naszego pałacu

– wyjaśniła K. Szarek.

Projekt konserwacji mebli zarzeckich jest kontynuacją prac rozpoczętych w 2018 r. i konsekwentnie prowadzonych przez kolejne lata. W poprzednich etapach konserwacji poddano: kanapy, serwantki, komody oraz krzesła, które już zdobią sale Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, stanowiąc nie tylko atrakcję dla miłośników sztuki, ale również istotny element kulturowego dziedzictwa regionu.

Autor: Mariusz Godos
/ Życie Podkarpackie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł8 zaskakujących faktów związanych ze starzeniem się
Następny artykułZąbki – bezpłatne badania mammograficzne