Zakończyła się wymiana pokrycia dachu zabytkowego kościoła w Sobótce. Obiekt doczekał się remontu w ostatniej chwili. Jak mówi proboszcz tamtejszej parafii, dach zaczął już przeciekać i pojawiły się zawilgocenia.
Zabytkowy kościół w Sobótce doczekał się nowego poszycia. Wreszcie dobiegły końca prace, które rozpoczęto w drugiej połowie ubiegłego roku. Inwestycja pochłonęła ok. 350 tys. zł. – Położenie nowej dachówki było konieczne, bo dach w niektórych miejscach zaczął przeciekać i pojawiła się wilgoć – wyjaśnia ks. kan. Jan Ignasiak, proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. – Pomagaliśmy, finansowo kiedy był remont posadzek, renowacja ołtarzy czy teraz kiedy była wymiana dachu – dodaje Antoni Hadryś, zastępca wójta gminy Ostrów Wielkopolski.
Jak informują władze, rodzaj dachówki wybrany do wykonania remontu, nie był przypadkowy. – Model dachówki typu mnich-mniszka ma specyficzny układ z pionowymi liniami i szczególnie na dużych powierzchniach pokrycia nadaje budynkowi elegancki wygląd – dodają urzędnicy. Jak informują, obok tzw. dachówki karpiówki jest to najstarszy typ dachówek ceramicznych. Ich kształt pozostaje niezmieniony od tysięcy lat.
Kościół w Sobótce jest uznawany za najstarszy wczesnogotycki obiekt sakralny na terenie Diecezji Kaliskiej. Został wybudowany w 1520 roku na fundamencie w kształcie krzyża.
Fot. UG Ostrów Wlkp.
Fot. UG Ostrów Wlkp.
Fot. UG Ostrów Wlkp.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS