A A+ A++

Liczba wyświetleń: 430

Niestety, nie chodzi o jakąś skargę Polski w sprawie odszkodowań od Niemiec za II wojnę światową i lata okupacji. Sprawa jest jednak jeszcze starsza od polskich roszczeń i dotyczy XIX i początków XX wieku.

Namibia skrytykowała obecnie stanowisko Berlina zaprezentowane przez Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. Ten południowoafrykański kraj i była kolonia niemiecka, domaga się uznania mordów dokonywanych przez kolonistów niemieckich za zbrodnię ludobójstwa.

To krytyka pośrednia, bo Berlin w tym tygodniu odrzucił oskarżenie o „ludobójstwo” wniesione przeciwko Izraelowi przez Afrykę Południa przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. Odniósł się do tego prezydent Namibii, Hage Geingob, który uważa stanowisko Niemiec za „szokujące”.

Krytyka ma związek z wydarzeniami i roszczeniami samej Namibii. Prezydent kraju stwierdził, że „Niemcy nie potrafią wyciągnąć wniosków ze swojej straszliwej historii” i zdaje się, że znalazłby dla tych słów spore poparcie np. także w Polsce.

W XIX wieku rozpoczęła się rywalizacja Niemców i Wielkiej Brytanii o panowanie nad wybrzeżem Namibii. W 1884 roku Niemcy ustanowili protektorat nad południową częścią kraju, a rok później nad północną. W 1886 roku utworzona została Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia. Od 1882 roku miał tu miejsce napływ osadników niemieckich.

Bezwzględne metody niemieckich kolonizatorów wywołały powstania tubylców w latach 1894, 1896, 1897 i 1904-07. Bunty zostały krwawo tłumione, a liczba ludności Herero zmniejszyła się o około 75%.

Autorstwo: BD
Zdjęcie: Wikipedia (CC0)
Na podstawie: „France Info”
Źródło: NCzas.info

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBlue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień roku. Prawda czy fałsz?
Następny artykułMasz pomysł na budżet obywatelski? Skonsultuj go podczas spotkań