Wkrótce rozpoczną się prace związane z odtworzeniem baszty obronnej i budynku przymurnego, które stanowią element średniowiecznych obwarowań miejskich. Znajdują się one przy Słupi za Miejską Biblioteką Publiczną i blokiem mieszkalnym przy ul. Grodzkiej 1a.
Średniowieczne obiekty zostaną odbudowane i zaadaptowane na potrzeby Centru Współpracy Międzypokoleniowej i Streetworkingu. Zakres robót budowlanych obejmować będzie rekonstrukcję średniowiecznej baszty w formie obiektu trzykondygnacyjnego z dachem stożkowym krytym dachówką ceramiczną. Elewacja baszty odtworzona zostanie z cegły historycznej, o wymiarach zgodnych z oryginalną, używaną do budowy tego typu obiektów na początku XV wieku. Zakres robót budowlanych obejmował będzie także częściową rozbiórkę istniejącej zabudowy przymurnej i wybudowanie budynku w konstrukcji ryglowej, z tak zwanego muru pruskiego, o trzech kondygnacjach i dachu dwuspadzistym. W budynku znajdą się pomieszczenia przeznaczone do realizacji nowych funkcji społecznych, edukacyjnych oraz wypoczynkowych. Parter zostanie przystosowany do potrzeb pasjonatów historii. W pomieszczeniach prowadzone będą zajęcia rzemiosła historycznego. Na pierwszym piętrze zlokalizowana zostanie placówka wsparcia dziennego oraz przestrzeń dla streetworkerów pracujących w obszarze rewitalizacji, a na poddasza prowadzona będzie działalność skierowana do osób starszych. Zajęcia prowadzone w centrum seniora, będą wpływały na aktywizację społeczną osób starszych i rozwój ich zainteresowań. Oprócz tego w obiekcie znajdzie się sala wykładowo-ekspozycyjna oraz pomieszczenia biurowe. Odtworzone obiekty zostaną podświetlone od strony Słupi i ulicy.
W odtworzonych budynkach realizowane będą działania aktywizujące i integrujące mieszkańców oraz budujące lokalną tożsamość.
Odbudowa baszty obronnej i budynku przymurnego jest częścią planu przywrócenia terenów nadrzecznych miastu poprzez utworzenie w mieście „Bulwarów rzeki Słupi”. Główne założenie przedsięwzięcia dotyczy stworzenia bezkolizyjnego połączenia komunikacyjnego pieszo-rowerowo na odcinku od Lasku Północnego do Mostu Czołowego, zapewnienia ciągłości i spójności wizerunkowej, architektonicznej i materiałowej na obszarze bulwarów, wykreowanie nadrzecznych przestrzeni publicznych o zróżnicowanym charakterze, a także rozwój strefy przyrzecznej oraz pasa terenów przyległych powiązanych z rzeką w sensie przyrodniczym, funkcjonalnym i kulturowym.
Inwestycja ma wymiar historyczny poprzez odtworzenie części dawnych murów miejskich wraz z basztą, oraz zabudowy przymurnej.
Zaprojektowane obiekty uzupełnią istniejące historyczne i architektoniczne zagospodarowanie terenu w sąsiedztwie dawnego kościoła klasztornego Sióstr Norbertanek pw. św. Mikołaja, pełniącego aktualnie siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Dokumentacja projektowa opracowana została w ramach modelowej rewitalizacji miast.
Odtworzenie baszty obronnej i budynku przymurnego wykonywane są w ramach projektu pn. „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia – rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska” w ramach poddziałania 8.1.2 RPO WP 2014-2020.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS