A A+ A++

Rada Polityki Pieniężnej, której jednym z głównych celów jest dbanie o stabilny poziom cen w gospodarce, nie zgadza się z optymistyczną prognozą rządu w odniesieniu do inflacji. Rząd w projekcie ustawy budżetowej zapisał, że przeciętny wzrost cen wyniesie 2,5 proc. w skali całego 2020 roku. RPP spodziewa się, że będzie wyższy.

“Inflacja w bieżącym roku może być wyższa niż założono w projekcie ustawy, choć najprawdopodobniej ukształtuje się w przedziale odchyleń od celu inflacyjnego” – czytamy w “Opinii Rady Polityki Pieniężnej do projektu Ustawy budżetowej na rok 2020 przyjętego przez Radę Ministrów 23 grudnia 2019 r.”.

Choć w opinii nie ma wskazanego konkretnego pułapu inflacji, wiadomo, że nie powinna przekroczyć 3,5 proc. To właśnie górna granica, którą RPP przyjmuje jako akceptowalny poziom wzrostu cen w skali roku.

Ceny żywności. Na obniżki jeszcze poczekamy

“W projekcie ustawy przyjęto, że średnioroczna inflacja cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2020 r. ukształtuje się na poziomie 2,5 proc., wskazując przy tym, że będzie temu sprzyjało utrzymanie się korzystnej z punktu widzenia pracobiorców sytuacji na rynku pracy, w tym relatywnie wysokiej nominalnej dynamiki wynagrodzeń. W ocenie NBP, w 2020 r. na inflację będzie także oddziaływać szereg czynników o charakterze podażowym” – czytamy w raporcie.

Wśród nich wymienia zmiany o charakterze administracyjno-regulacyjnym, w tym wyższy od zakładanego wzrost taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych, opłat za wywóz nieczystości oraz akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe.

Ponadto, jak zwraca uwagę RPP, w ostatnich miesiącach miał także miejsce wzrost cen żywności i paliw związany częściowo z oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

W ocenie RPP, projekt ustawy oparty jest za to na realistycznych założeniach co do tempa wzrostu gospodarczego.

“Założenia dotyczące dynamiki PKB w 2020 r. oraz jego struktury są w dużym stopniu zbieżne z oczekiwaniami NBP” – czytamy w opinii.

RPP ocenia, że polityka fiskalna rządu będzie sprzyjać wzrostowi PKB., ograniczając w ten sposób skalę oczekiwanego spowolnienia gospodarczego. Dodatkowo wspomina o długu publicznym, który dzięki działaniom rządu powinien utrzymać się w tendencji spadkowej.

RPP odniosła się także do uwzględnionej w budżecie wypłaty 7,2 mld zł zysku NBP. Zwróciła uwagę, że wielkość zysku NBP osiągniętego w 2019 roku, a tym samym kwoty wpłaty z zysku do budżetu państwa w 2020, nie są jeszcze znane. Informacja taka ma się pojawił dopiero po pierwszym kwartale 2020 roku. Wtedy też NBP przekaże sprawozdanie finansowe podsumowujące ostateczne wyniki.

Źródło:

ISBnews

komentarze

irytujące

Napisz komentarz

1h temu

odsunąća jaka jest oczywista prawda 7% ? powszechnie wiadomo że GUS I NBP zaniżają wskazniki aby propaganda sukcesu pisowców uśpiła polaków dopiero wyborcy … Czytaj całość

1h temu

RtvPKB 3,7% a inflacja np 3,1% to i tak poniżej PKB za Odrą PKB 0,6% a inflacja kilka razy większa tj 1,9%

1h temu

RtvNasze PKB 3,7% a inflacja np 3,1 % to i tak poniżej PKB za Odrą PKB 0,6% a inflacja kilka razy większa tj 1,9%

Rozwiń komentarze (11)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOleśniczanie, których pożegnaliśmy w ostatnim tygodniu
Następny artykułGrand Theft Auto: San Andreas GInputSA v.1.1 PC