Innowacje logistyki miejskiej, dobre praktyki logistyczne na przykładzie konkretnej firmy oraz wyzwania w organizacji kolejowego transportu towarów – to tematy wykładów zorganizowanych w Uczelni Jana Wyżykowskiego podczas Dnia Logistyka. Słuchaczami byli uczniowie szkół średnich z Chocianowa, Głogowa, Polkowic i Wschowy. W planach są kolejne spotkania tematyczne.
Dzień Logistyka zorganizowano w UJW po raz pierwszy.
– Zagłębie Miedziowe to też zagłębie logistyczne, w naszej uczelni można studiować kierunek logistyka, mamy wspaniałych wykładowców, więc postanowiliśmy zaprosić młodzież na spotkanie, cykl spotkań tematycznych – mówi dr Jan Walczak, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych w UJW . – Mamy nadzieję, że będzie to okazja do wymiany pomysłów i poglądów, a także do nawiązania nowych kontaktów.
W pierwszym wykładzie była mowa o innowacjach w logistyce miejskiej.
– Czyli o tych wszystkich nowinkach technologicznych i rozwoju telemarketingu, który umożliwia rozwój logistyki miejskiej – mówi mgr Dagmara Kasper, wykładowca UJW, i dodaje: – Logistyka jest to tak naprawdę dążenie do ciągłej doskonałości, przepływów i ludzi, i informacji, i rzeczy w skali globalnej – wyjaśnia.
Wykładów wysłuchali uczniowie techników logistycznych i spedycyjnych ze szkół w Chocianowie, Głogowie, Polkowicach i Wschowie. Niektórzy z nich z tą właśnie branżą wiążą swoją zawodową drogę rozwoju.
– Pracuję już w firmie transportowej – mówi Weronika Opińska z klasy V w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie. – Najbardziej interesuję się środkami transportu, jak dbamy o załadunki, rozładunki na przykład leków.
– Jest to zawód przyszłościowy, na bardzo dużą skalę i jest bardzo interesujący – wymienia trzecioklasista Bartosz Kędra z Zespołu Szkół w Chocianowie. – Ogólnie logistyka to jest bardzo szerokie pojęcie: spedycja, transport, magazynowanie i tak dalej. Ja będę szedł bardziej w transport – dodaje.
– Cieszymy się, że taki dzień został zorganizowany i możemy poznać naszych przyszłych studentów, a także rozwijać się w kierunku logistyki – mówi Dagmara Kasper.
Nauczyciele docenili praktyczny wymiar wykładów, czyli przedstawienie wybranych logistycznych kwestii na przykładzie konkretnej firmy, a nie tylko w formie „wiedzy książkowej”, jak to podsumowała Magdalena Jankowska-Filipek, nauczycielka w I Zespole Szkół im. St. Staszica we Wschowie.
W planach uczelni są cykliczne spotkania tematyczne.
– W przyszłym roku chcielibyśmy zorganizować kolejne tego typu spotkanie – mówi Jan Walczak.
Jak dodaje, tak samo ważna jest grupa informatyków i mechatroników. Być może spotkanie w tym odbędzie się w marcu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS