To wystawa etnograficzna pokazująca wierzenia i zwyczaje ludów mieszkających na drugim co do wielkości kontynencie na świecie – w Afryce. W gablotach znajdziemy maski, instrumenty muzyczne, totemy i biżuterię. Zbiory pochodzą z Muzeum Miasta Pabianic i są pokłosiem podróży mieszkańców tego miasta na Czarny Ląd.
Mieli to szczęście, że w Pabianicach na przełomie XIX i XX wieku mieszkał lekarz, który wyjechał pod koniec XIX wieku do Afryki i swoją bogatą kolekcję przekazał na początku XX wieku Muzeum Miasta Pabianic. Potem w latach 70-tych XX wieku kolejny kolekcjoner, również związany z Pabianicami, przekazuje kolejną partię wyrobów. I trzecia partia artefaktów związanych z kulturą pamiątkarską, współczesną, dociera do muzeum na początku XXI wieku od mieszkańca związanego z tym miastem – wyjaśnia etnograf Tomasz Spychała, kustosz Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Ciekawostką są warsztaty etnograficzne, na które muzeum zaprasza już od poniedziałku:
Każde z dzieci będzie mogło pokazać swój talent artystyczny, malując na talerzach palmowych. Będą to oryginalne talerze z liści palmowych.
Posłuchaj wywiadu z Tomaszem Spychałą:
Wystawa została otwarta na pierwszym piętrze placówki, w sali wystaw czasowych, i jest dostępna dla zwiedzających.
Relację z otwarcia wystawy znajdziecie na naszym facebooku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS