Pod koniec 2019 roku wzrost gospodarczy w strefie euro i Unii Europejskiej praktycznie zamarł. Tak słabego odczytu produktu krajowego brutto nie odnotowano od ponad 5 lat. Niemcy, Francja i Włochy znalazły się na krawędzi recesji.
W IV kwartale 2019 roku PKB strefy euro był zaledwie o 0,1% wyższy niż w poprzednim kwartale – podał wstępne dane Eurostat. To najsłabszy rezultat od II kw. 2014 roku oraz wynik słabszy od oczekiwanych przez ekonomistów 0,2% kdk. Na pocieszenie Eurostat zrewidował dane za III kw., pokazując wzrost o 0,3% kdk zamiast 0,2% raportowanego pierwotnie.
Roczna dynamika PKB eurolandu spowolniła do 1,0% wobec 1,2% kwartał wcześniej. To najniższy wzrost od I kw. 2015 roku.
Nie zachwyciły także statystyki dla całej Unii Europejskiej, której gospodarka w ostatnich trzech miesiącach 2019 roku urosła o 0,1% kdk i 1,1% rdr.
Eurostat zastrzega, że jest to dopiero pierwszy szacunek, który będzie jeszcze podlegał rewizjom. Statystyki te bazują na danych z 17 krajów unijnych generujących 93% PKB strefy euro i 90% PKB Unii Europejskiej. Pierwsza rewizja danych o PKB pojawi się 14 lutego i wtedy też poznamy wyniki poszczególnych krajów.
Na razie możemy bazować tylko na raportach przekazanych przez narodowe urzędy statystyczne. Negatywnie zaskoczyły dane z Francji, gdzie w IV kw. odnotowano spadek PKB o 0,1% kdk wobec oczekiwanego wzrostu o 0,2%. Jeszcze większym rozczarowaniem były wyniki z Włoch, gdzie PKB zmalał o 0,3% kdk (a dynamika roczna wyniosła 0,0%) zamiast wzrosnąć o 0,1% kdk. Jeśli w bieżącym kwartale kraje te znów zanotują spadek PKB, to znajdą się w tzw. technicznej recesji definiowanej jako dwa z rzędu kwartały malejącego PKB.
Od roku na krawędzi recesji balansują też Niemcy, które w II kw. odnotowały spadek PKB o 0,2% kdk, a w trzecim wzrost o 0,1% kdk. Dane za IV kw. poznamy 14 lutego.
Jedynym jasnym punktem w europejskich statystykach była dziś Hiszpania, gdzie wzrost PKB w IV kw. oszacowano na 0,5% kdk i 1,8% rdr. To nieco powyżej oczekiwań ekonomistów, prognozujących wzrost o 0,4% kdk i 1,7% rdr.
KK
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS