Podstawowym celem każdego piorunochronu jest skuteczne odprowadzenie do ziemi energii elektrycznej pochodzącej z wyładowań atmosferycznych. Realizuje się to, tworząc siatkę zwodów pionowych i poziomych połączoną z przewodami odprowadzającymi, które odprowadzają nadmiar ładunków do uziemienia. Zwody można podzielić na naturalne i sztuczne. Do pierwszych zaliczane są elementy konstrukcyjne budynku, do drugich – komponenty dodawane do konstrukcji.
Jak wykorzystać dach z blachy do montażu instalacji odgromowej?
Dach z blachy metalowej (płaskiej, trapezowej, falistej, blachodachówki itp.) można wykorzystać jako zwody naturalne w odgromówce, lecz wiąże się to z uszkodzeniem pokrycia dachowego a nawet konstrukcji. Zaleca się montować tradycyjny układ zwodów poziomych lub pionowych połączonych z siecią przewodów odprowadzających i uziemieniem.
Instalacja odgromowa na dachu z blachy krok po kroku
Montaż systemu odgromowego na dachu blaszanym wymaga dokładności i precyzji. Dlatego w pierwszym kroku upewnij się, czy Twoje pokrycie spełnia warunki zawarte w normie PN-EN 62305. Jeśli tak, możesz wykorzystać elementy dachu jako zwody naturalne, jeśli nie – trzeba sięgnąć po alternatywę, tworząc tradycyjny piorunochron.
Drugi etap montażu to wybór komponentów instalacji. Oprócz tych podstawowych (zwody i przewody odgromowe, uziomy itp.) niezbędne mogą być takie akcesoria jak kotwy, zacisk dachówkowy, iglica kominowa, uchwyt gąsiorowy, taśma nierdzewna, iglica kominowa itp.
Trzecim krokiem jest montaż systemu odgromowego zgodny z przyjętą wcześniej metodą i założeniami. Pamiętaj, że – podobnie jak wstępną analizę warunków i potrzeb oraz projekt – powinno się go powierzyć wykwalifikowanym specjalistom. Montaż powinno poprzedzać przygotowanie miejsca na piorunochron i wyznaczenie punktów mocowania. Kolejne czynności obejmują m.in. wykonanie uziemienia, montaż przewodów odgromowych na dachu i elewacji oraz ich połączenie z uziomem.
Ostatni etap uwzględnia wykonanie próby niskiego napięcia i sprawdzenie poprawności działania odgromówki. Pamiętaj, że należy regularnie dbać zarówno o stan instalacji (przewodów, elementów mocujących itd.), jak i blaszanego pokrycia, ponieważ jakiekolwiek uszkodzenia mogą negatywnie wpływać na skuteczność całego systemu.
Montaż instalacji odgromowej na dachu z blachy może prowadzić do uszkodzenia pokrycia dachowego. Zapytaj nas tutaj: https://ah.com.pl/zapytaj jak optymalnie wykonać instalację odgromową w Twoim budynku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS