W dzisiejszym świecie, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest kluczowy dla wielu dziedzin życia, agregaty prądotwórcze stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Bez względu na to, czy potrzebujesz zabezpieczenia przed awarią zasilania w domu, czy pracujesz w branży budowlanej, agregat może być nieocenionym narzędziem. Na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?
Na awarie sieci najlepszy agregat prądotwórczy
Trudno wyobrazić sobie dzisiaj życie bez prądu. Roboty budowlane nie byłyby wykonane bez elektronarzędzi, praca biurowa bez komputera, zaś operacje chirurgiczne bez aparatury medycznej. Dostawy energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni bywają zawodne, szczególnie w Polsce, gdzie stan sieci dystrybucyjnej pozostawia wiele do życzenia. Jest też wiele miejsc, gdzie infrastruktura po prostu nie dociera.
Z pomocą w awaryjnych sytuacjach przychodzi agregat prądotwórczy. To urządzenie nie magazynują energii, ale ją wytwarza. Jego wytrzymałość i wydajność zależy w dużej mierze od jakości dwóch elementów głównych, tj. prądnicy oraz silnika.
Agregat prądotwórczy, generator Holida WM 7000E
Agregaty prądotwórcze – Honda czy inny silnik?
Silnik w agregacie prądotwórczym jest odpowiedzialny za generowanie odpowiedniej ilości energii. Na rynku dostępnych jest wielu producentów i jeszcze więcej modeli silników. Ich właściwości zależą przede wszystkim od rozmiaru i typu generatora.
Powszechnie wykorzystuje się silniki dwu- lub czterosuwowe zasilane paliwem benzynowym, olejem napędowym diesla lub mieszanką wymienionych. Zdarzają się także produkty napędzane gazem, jednakże z uwagi na wysokie spalanie należą one do rzadkości.
Co do zasady silniki benzynowe sprawdzają się lepiej w przypadku agregatów wykorzystywanych jako awaryjne źródło zasilania, zaś silniki diesla przy pracy ciągłej (np. na budowie). Warto też pamiętać, że jeśli zależy nam na agregacie prądotwórczym cichym, lepiej w tej roli sprawdzi się maszyna napędzana benzyną.
Wśród polecanych producentów silników do agregatów prądotwórczych możemy wymienić: Honda, Kohler, Holida czy Hatz. Każdy z nich gwarantuje wysoką jakość wykonania i odzwierciedla klasę produktu. Zakup innego modelu powinien być dokładnie przemyślany. W szczególności warto sprawdzić, z jakich materiałów urządzenie zostało wykonane. Profesjonalną pomoc techniczną w zakresie doboru agregatów prądotwórczych uzyskasz w GOTEX.
Prądnica agregatu prądotwórczego
Prądnica agregatu prądotwórczego jest ogniwem bezpośrednio odpowiedzialnym za produkcję prądu.Z tego względu ma zasadnicze znaczenie dla działania urządzenia. Wybierając nowy produkt warto zwrócić uwagę na uzwojenie, które może być wykonane z aluminium lub miedzi.
Pierwsza konstrukcja jest mniej trwała, z uwagi na to, że aluminium ulega utlenianiu. Wykorzystanie miedzi pozwala na długą, bezusterkową pracę nawet w skrajnych warunkach atmosferycznych. Nie przez przypadek jest powszechnie wykorzystywana w ścianach obiektów budowanych po 1980 roku. Takiego uzwojenia nie trzeba także dodatkowo chronić (np. farbą czy innym tworzywem). Jeśli poszukujemy maszyny z najwyższej półki, powinniśmy ograniczyć pole wyboru do agregatów z miedzianym uzwojeniem prądnicy.
Moc agregatu prądotwórczego
Podejmując decyzję o wyborze agregatu trudno nie zwrócić uwagi na jego moc. Powinna ona być dostosowana do potrzeb użytkownika. Jeśli maszyna ma służyć do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego, wystarczy agregat o mocy 2-3 kW. Jeśli natomiast agregat ma być wykorzystywany na placu budowy czy w szpitalu, należy wybrać sprzęt o mocy co najmniej 10 kW.
Zakup urządzenia niedostosowanego do konkretnych działań może utrudniać użytkowanie (gdy wybrany zbyt małą moc) oraz prowadzić do strat ekonomicznych. W tej pierwszej sytuacji prawdopodobnie nastąpi konieczność zakupu nowych agregatów prądotwórczych lub wynajem czasowy.
Agregat prądotwórczy Fogo F 3001
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS