Zuzia, Paulina czy Małgosia? Szymon, Paweł, a może Piotr? Wybór imienia dla dziecka wcale nie jest taką łatwą sprawą, jakby się mogło wydawać. Powinno ładnie brzmieć, dobrze się zdrabniać i oczywiście budzić pozytywne skojarzenia. Podpowiadamy więc, jakie imiona były najpopularniejsze w 2023 roku w naszym mieście.
W świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego w ubiegłym roku zarejestrowano 824 akty urodzenia. Dla chłopców rodzice najczęściej wybierali imiona Aleksander (23), Nikodem (22), Franciszek (20), Antoni (20) i Mikołaj (17). Najmniej popularne były: Leszek, Kamil, Feliks, Bogumił i Marek.
Wśród dziewczynek królowała Alicja (19), a zaraz za nią Zofia (16), Oliwia (15), Laura (15) oraz Hanna (14). Jasmina, Gaja, Róża, Inga i Nel to imiona żeńskie, które nadawano najrzadziej.
Przypominamy, że rodzic powinien zgłosić się w ciągu 21 dni od dnia sporządzenia karty urodzenia potomka, w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym ze względu na miejsce narodzin dziecka, a nie swojego zameldowania. Matka lub ojciec mogą tego dokonać osobiście w urzędzie lub on-line za pomocą profilu zaufanego ePUAP.
Jeśli rodzice nie zgłoszą się do urzędu w podanym terminie, kierownik USC sam wybierze imię dla dziecka i zarejestruje jego urodzenie na podstawie karty urodzenia.
Zmiana imienia lub nazwiska
W 2023 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Świdniku wydano 24 decyzje o zmianie imion lub nazwisk. Można to zrobić, między innymi, w przypadku gdy są one ośmieszające, nielicujące z godnością człowieka lub zostały bezprawnie zmienione. Wniosek wraz z uzasadnieniem oraz oświadczeniem, które mówi o tym, że wnioskodawca nigdy wcześniej nie złożył dokumentów w tej sprawie do innego USC, gdzie uzyskał decyzję odmowną, należy złożyć do kierownika USC.
Opłata za wydanie decyzji o zmianie imienia lub nazwiska wynosi 37 zł.
Śluby
W ubiegłym roku w świdnickim USC zarejestrowano o 10 małżeństw więcej niż w roku 2022. Na ślubnym kobiercu stanęło 147 par. Były to śluby cywilne, konkordatowe oraz transkrybowane.
O czym powinny pamiętać osoby, które chcą zawrzeć związek małżeński? W USC należy stawić się co najmniej 31 dni przed planowaną datą ślubu, z dowodami tożsamości oraz dowodem wniesienia opłaty skarbowej (wynosi 84 zł). Jeśli jedno z narzeczonych jest cudzoziemcem, musi przedstawić dokument potwierdzający, że może zawrzeć związek małżeński według prawa obowiązującego w kraju, z którego pochodzi, a wszystkie dokumenty powinny zostać złożone z tłumaczeniem przez tłumacza przysięgłego.
Akty stanu cywilnego obywateli polskich (urodzenia, małżeństwa, rozwodu, zgonu poprzedniego współmałżonka) powinny znajdować się w Systemie Rejestrów Państwowych.
Ślub można wziąć w USC, ale także poza urzędem, w miejscu, które gwarantuje zachowanie uroczystej formy i bezpieczeństwo uczestników (koszt to 1 tys. zł). W 2023 roku na taką opcję zdecydowała się jedna para.
Świdnickie statystyki:
Urodzenia: 824 (w roku 2022 – 892)
Śluby: 147 (w roku 2022 – 137)
Rozwody: 67 (w roku 2022 – 68)
Zgony: 465 (w roku 2022 – 428)
aw, fot. www.pixabay
Last modified: 11 stycznia, 2024
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS