A A+ A++

Do rąk legniczan trafi piąty tom „Legnickiego Almanachu”. Tym razem periodyk otwiera tekst celujący w rok 1957, kiedy to powstała słynna legnicka restauracja „Tivoli”, o czym pisze dr Marek Żak. Dwa kolejne teksty poświęcone są wartym zapamiętania osobom i ich dziełom. Piotr Piluk wspomina mieszkającego w Legnicy Żyda Lejba Szklara i jego fotografie miasta. Hanna M. Szurczak przybliża postać oddanej pracy i ludziom nauczycielki, Janiny Lewickiej. Następnie dr Marek Żak wprowadza nas w temat Legnicy z lat sześćdziesiątych XX w. uwiecznionej na zdjęciach z albumu Very Zettel.

Almanach „Artykuły” otwiera opracowanie Macieja H. Dąbrowskiego, który – po dwóch wcześniejszych tekstach poświęconych Mauzoleum Piastów – dopełnia temat inskrypcji w kościele św. Jana Chrzciciela i obecnym klasztorze franciszkanów. Dzięki Wojciechowi Konduszy, który od lat zajmuje się dziejami radzieckiej Legnicy, można zapoznać się z tematem trzydziestolecia wyjścia z miasta armii wschodniego okupanta. Maria Kubasik opracowała kwestię obchodów legnickich Roku Kopernikańskiego w 1973 r. Wspólnie z Edwardem Wiśniewskim przybliżyła też postać Alfreda Jandera, który wybitnie przysłużył się dla ruchu turystycznego w regionie. Ponieważ staramy się łączyć sprawy aktualne z minionymi i żywy jest obecnie temat utraty wartości pieniądza, Marcin Makuch pochylił się nad czasami hiperinflacji i lokalnego pieniądza zastępczego w 1973 r. Dopełnieniem wyników badań przedstawionych na łamach periodyku w zeszłym roku jest druga część artykułu dr. Grzegorza Sobela o lokalnym przysmaku – bombie legnickiej. Dwuczęściowy cykl rozpoczyna natomiast tekst dr. Marka Szajdy poświęcony legnickiej Kongregacji Wyznania Mojżeszowego. W opracowaniu autorstwa Marty Zaguły przedstawione zostały natomiast losy kobiet w powstającym od końca lat pięćdziesiątych XX w. Zagłębiu Miedziowym. Dział zamyka dr Marek Żak ze swoim opracowaniem dziejów lokalu i sali przy ul. Kartuskiej 63.

Promocja V tomu Legnickiego Almanachu rozpocznie się 11 stycznia o godz. 1700 w Sali Spotkań Legnickiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piastowskiej. Wstęp wolny.

Powrót na listę aktualności

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMarecka Szkoła Rodzenia – I edycja w 2024 r.
Następny artykułUM Legnica: Dziecięca wystawa zwierząt domowych 2024 – Pochwal się swoim pupilem!