Rybnicki zabytek techniki miniony rok przepracował na pełnych obrotach. W 2023 roku dawną kopalnię Hoym odwiedziło 41.987 gości, o 13% więcej niż w 2022 roku.
Zwiedzający korzystali tu z interaktywnych wystaw, pokazów maszyny parowej, czy odpoczywali na industrialnym placu zabaw. Kopalnia zorganizowała ponad 70 wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych. Intensywny rok zakończyła przyjęciem w poczet Śląskiej Organizacji Turystycznej oraz rozpoczęciem procesu współprowadzenia instytucji przez Województwo Śląskie.
Kopalnię zwiedzali zarówno klienci grupowi, jak i indywidualni. Ci pierwsi zorganizowani przeważnie w formie wycieczki szkolnej. Drudzy to turyści korzystający z uroków Krainy Górnej Odry, jak i weekendowi zwiedzający, szukający sposobu na pożyteczne spędzenie wolnego czasu. Ponad 80% gości Zabytkowej Kopalni Ignacy stanowili mieszkańcy województwa śląskiego. Pojawili się również zagraniczni zwiedzający, z takich krajów jak m.in.: Niemcy, Czechy, Anglia, Francja, USA, Australia, Bułgaria, Szwecja, Estonia, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Macedonia, Malta, Iran, Indie, Tajlandia, czy Meksyk.
Duży wybór atrakcji dla rodzin oraz pasjonatów dziedzictwa przemysłowego, a także przystępność cenowa, głównie te dwa czynniki w ocenie zwiedzających najbardziej zachęcały do odwiedzenia rybnickiego zabytku techniki.
W minionym roku instytucja zorganizowała 74 wydarzenia, w tym zarówno kameralne spotkania, jak i spektakularne imprezy plenerowe. Kontynuowała rozpoczęte wcześniej cykle (HOYM Industry FEST, Kopalnia Bajtów) oraz zapoczątkowała nowe (Dzień Nauki Polskiej, Śląski Piknik Historyczny, Wagaruj z Ignacym, Dzień Ratownictwa, czy wakacyjne Muzyczne Piątki). Kolejny rok z rzędu w zabytkowych murach dawnej kopalni Hoym gościł Rybnik Foto Festival. Debiutował FINEness Art Festiwal – międzynarodowa impreza upowszechniająca sztuki plastyczne, głównie akwarelę. Dużą popularnością cieszyły wystawy modelarskie oraz pokazy ptaków egzotycznych, w tym tak bardzo związanych z górnictwem kanarków.
Jak co roku hucznie obchodzono Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego – INDUSTRIADĘ. To jedno z najważniejszych europejskich wydarzeń upowszechniających dziedzictwo przemysłowego Starego Kontynentu. W tym roku Zabytkowa Kopalnia Ignacy jako jedyny obiekt Szlaku Zabytków Techniki otworzył festiwal już w piątkowy wieczór. Była to doskonała okazja, by świętować razem z zespołem Big Cyc jego 35-lecie działalności artystycznej. Ekipa rodem z industrialnej Łodzi wykonała swój utwór „Rudy się żeni” w towarzystwie górniczej orkiestry dętej „Marcel”. Wśród innych, wartych zapamiętania momentów należy wspomnieć o przemarszu animatronicznej tyranozaura w ramach „Niedzieli z prehistorią”. Nowatorskim przedsięwzięciem był eksperymentalny koncert Bartłomieja Talagi, który podczas 7. edycji HOYM Industry FEST zaprezentował muzykę elektroniczną w wykorzystaniem dźwięków generowanych na żywo przez parową maszynę wyciągową szybu Kościuszko.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku to instytucja kultury samorządu Miasta Rybnika. Działa na terenie dawnej kopalni Hoym, jednej z najstarszych na Górnym Śląsku. Kilkuletni proces rewitalizacji zabytku zakończył się w 2022 roku. Dziś instytucja realizuje zadania związane z m.in. upowszechnianiem dziedzictwa przemysłowego, edukacją naukową, czy rekreacją. Ogłoszona najlepszą przestrzenią publiczną zabytku 2022 według Towarzystwa urbanistów Polskich.
TOP wydarzeń:
Wydarzenia najpopularniejsze:
1. INDUSTRIADA – 6500 uczestników
2. Śląski Piknik Historyczny: jak za starej Polski – 2000 uczestników
3. Wystawa kanarków i ptaków egzotycznych – 1255
Najbardziej industrialne wydarzenia:
1. INDUSTRIADA
2. ROW 577
3. Podróżuj z Ignacym – Szlakiem Pary
Wydarzenia muzyczne:
1. Koncert Big Cyc
2. Koncert Europejski z Beethovenem i Knipplem
3. HOYM Industry FEST: koncerty ARRM, SmoGGG, Rozmazani, Doctor Visor, Bartłomiej Talaga
Wydarzenia popularyzujące naukę i technikę:
1. 550. urodziny Kopernika na Hoymie
2. Człowiek-Maszyna. Rodzinne warsztaty naukowe
3. Kopalnia Bajtów 3
źródło: Zabytkowa Kopalnia Ignacy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS