Czym jest BRICS i jakie są jego cele?
Akronim BRIC („cegła” w języku angielskim) pojawił się w 2001 r. w pracy analityka Goldman Sachs Nigela O’Neilla, który przeanalizował potencjał wzrostu gospodarek Brazylii (B), Rosji (R), Indii (I) i Chin (C). W 2006 r. kraje te utworzyły nieformalną grupę, w 2009 r. odbył się ich pierwszy szczyt w Jekaterynburgu, a w 2010 r. do bloku dołączyła Republika Południowej Afryki (S).
Stowarzyszenie deklaruje głównie cele gospodarcze: pogłębienie współpracy i reformę międzynarodowych instytucji finansowych w celu wzmocnienia głosu i reprezentacji krajów rozwijających się.
Dlaczego BRICS się rozszerza
Decyzję o rozszerzeniu BRICS podjęto na szczycie w sierpniu 2023 r. Spośród sześciu krajów, które zostały zaproszone do przystąpienia do bloku, Argentyna odmówiła po dojściu do władzy prozachodniego prezydenta Javiera Milea. „BRICS ma więcej wspólnego z agendą polityczną niż z korzyściami, jakie blok może przynieść w handlu między krajami” – wyjaśniła Diana Mondino, która została ministrem spraw zagranicznych Argentyny za rządów Milei.
– Wszystkie strony mają różne motywy do rozszerzenia bloku – mówi Ołeksandr Hara, były dyplomata i ekspert w ukraińskim Centrum Strategii Obronnych. Dla Rosji są to przede wszystkim cele polityczne, próby stworzenia alternatywnego wobec zachodnich stowarzyszenia. Chce także skuteczniej odbudować swoją gospodarkę w obliczu zachodnich sankcji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS