A A+ A++

Aby otrzymać wsparcie, najpierw trzeba mieć decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, który ustali poziom potrzeby wsparcia. Dopiero kolejny krok to wniosek do ZUS o świadczenie wspierające. Świadczenie będzie przysługiwać bez względu na dochód, jest zwolnione z podatku dochodowego i nie będzie mogło zostać zajęte przez komornika.

Świadczenie wspierające to nowa forma wsparcia skierowana do dorosłych osób z niepełnosprawnością. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęły już pierwsze wnioski, jednak nie zostaną one rozpatrzone, ponieważ wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) nie rozpatrzyły jeszcze wniosków o wydanie decyzji, które ustalają poziom potrzeby wsparcia.

– Wniosek do ZUS to ostatni etap ubiegania się o świadczenie – wyjaśniła Agata Muchowska, regionalna rzeczniczka ZUS województwa lubuskiego. – Najpierw trzeba wystąpić do wojewódzkiego zespołu o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia w skali od 0 do 100 pkt. Gdy decyzja stanie się ostateczna, można złożyć wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia wspierającego. Jeśli osoba z niepełnosprawnością najpierw zwróci się do ZUS, wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia. Stąd tak ważne jest, żeby zachować właściwą kolejność.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRok 2023 w edukacji i nauce. Uniwersytet bez przymiotników, ścisk w liceach i dymisja księdza rektora
Następny artykuł[Akt Prawny] Zarządzenie Nr 1870/2024 Burmistrza Miasta Mrągowa z dnia 2 stycznia 2024 r. w sprawie unieważnienia otwartego konkursu ofert w części dotyczącej rea