Kościół w Chinach rozpoczął świętowanie stulecia od powstania pierwszej prefektury apostolskiej, którą powierzono miejscowemu duchowieństwu. To symboliczna data wytyczająca narodziny lokalnej wspólnoty wyznawców Chrystusa i zakończenie okresu misji.
Krzysztof Dudek SJ – Watykan
Oczywiście proces usamodzielnienia nie zachodzi wraz z jednym wydarzeniem, lecz dokonuje się stopniowo na przestrzeni lat. 12 grudnia 1923 r., gdy powstała prefektura apostolska Puqi, wielu zagranicznych misjonarzy krytykowało ten krok, uważając, że jest przedwczesny. Papież Pius XI podjął jednak taką decyzję, przychylając się do nalegań abp. Celso Costantiniego, pierwszego delegata apostolskiego w Chinach. Później Pius XII w 1951 r. podniósł prefekturę Puqi do rangi diecezji.
Jednostka leży w centralnych Chinach w prowincji Hubei. Świętowanie Jubileuszu rozpoczęła uroczysta Msza św. i potrwa ono cały rok. Co ciekawe, 20 lat temu, w 80. rocznicę powstania prefektury apostolskiej, powstało lokalne żeńskie Zgromadzenie Najświętszego Serca Jezusa. Dziś diecezja prowadzi szeroką działalność duszpasterską, angażuje się również w inicjatywy muzyczne i specjalne akcje przeznaczone dla dzieci i młodzieży.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS