A A+ A++

Babia Góra w Gorajowicach nad Jasłem ma szansę stać się atrakcją turystyczną. Radny gminy Jasło – Mariusz Augustynek uważa, że jest to miejsce z potencjałem, które można wykorzystać budując ścieżkę w koronach drzew wraz ze szlakiem pieszo-rowerowym. Jak sam wskazuje, do realizacji inwestycji potrzebna jest współpraca dwóch samorządów. – Takie środki można pozyskać m. in. z programu Interreg Polska-Słowacja, czy z Funduszy Europejskich dla Podkarpacia. Niezbędne jest jednak porozumienie międzysamorządowe – kwituje.

 fot. Zdjęcie poglądowe/Facebook Mariusz Augustynek

W maju 2023 r. Podkarpacka Fundacja Rozwoju Beskid wystosowała petycje do samorządowców z gminy Jasło, Kołaczyce, a także do władz powiatu jasielskiego i Nadleśnictwa Kołaczyce z prośbą o rozważenie budowy wieży widokowej na szczycie Babiej Góry w Gorajowicach nad Jasłem. Wymieniając walory turystyczne tego miejsca przekonywali, że ma ono w sobie duży potencjał a realizacja tego przedsięwzięcia przyczyni się m. in. do promocji dziedzictwa kulturowego regionu, czy rozwoju lokalnych przedsiębiorstw turystycznych.

“Babia góra jest najwyższym punktem Wzgórz nad Warzycami. Wznosi się na wysokości 387 m n.p.m. Wysokość ta, na pozór mało imponująca stanowi jednak znakomity punkt widokowy. Położenie tego malowniczego wzgórza oferuje zapierające dech w piersiach widoki na rozległe doliny, urokliwe tereny wiejskie oraz pobliskie pasma górskie m.in. Tatry, Beskid Niski, Beskid Sądecki, a także Pogórze Karpackie tj. Pogórze Ciężkowickie, Pogórze Strzyżowskie i inne” – czytamy w petycji. Za przykład pozytywnego odbioru podali wieżę widokową w Desznicy, która cieszy się zainteresowaniem turystów. “Jesteśmy przekonani, że podobna inwestycja na Babiej Górze odniesie jeszcze większy sukces ze względu na bliskość tej wieży od Jasła” – napisała Fundacja.

Samorządy nie podjęły jednak tematu. Wójt Gminy Jasło Wojciech Piękoś w odpowiedzi na petycję odpisał, iż szczyt Babiej Góry położony jest w Bieździadce na terenie Gminy Miejskiej Kołaczyce. Ponadto samorząd ten nie przewiduje budowy wieży widokowej opierając się na Strategii Rozwoju Gminy Jasło i innych dokumentach planistycznych. Burmistrz Gminy Kołaczyce również zaznaczył, że pomysł ten nie został przyjęty z aprobatą.

Tymczasem radny Gminy Jasło – Mariusz Augustynek postanowił podjąć temat, doceniając walory turystyczne tego miejsca. Jest przekonany, że budowa ścieżki w koronach drzew oraz szlaku rowerowego przez Liwocz, Kołaczyce, ruiny Zamku Golesz, Warzyce i Tarnowiec przyciągnie wielu turystów. – Uważam, że niezbędne jest podpisanie porozumienia międzygminnego, i podjęcia się realizacji tego przedsięwzięcia. Znam wiele przychylnych osób temu pomysłowi, w tym samorządowców oraz społeczników. W realizacji tej inwestycji powinno również uczestniczyć Nadleśnictwo Kołaczyce – mówi Mariusz Augustynek. – Są możliwości pozyskania środków zewnętrznych w ramach programu Interreg Polska-Słowacja bądź ze środków na turystykę z urzędu marszałkowskiego. Warto nadmienić, że niedawno Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) wyznaczyło nowy szlak niebieski przez Babią Górę – dodaje.

Według wstępnej koncepcji nie byłaby to ścieżka w koronach drzew z wieżą widokową, ale z punktami widokowymi. Co więcej dodatkową atrakcją ma być szlak rowerowy wraz z możliwością wypożyczenia sprzętu. – Szlak rowerowy wpisywałby się w tę ścieżkę w koronach drzew z opcją zrobienia wypożyczalni bezobsługowych rowerów np. w Tarnowcu, w Warzycach, Brzyskach lub Kołaczycach. Nasz region jest bardzo ciekawy turystycznie. Myślę, że jeszcze nie do końca odkrytym, ale wartym zobaczenia podczas rowerowej przejażdżki, czy pieszej wędrówki – podkreśla M. Augustynek.

A co wy drodzy Czytelnicy myślicie o tym pomyśle?

id

Napisany dnia: 02.01.2024, 17:00

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBili po głowie, podduszali, bo dziecko płakało. Tłum chciał zlinczować rodziców noworodka
Następny artykułPoszkodowanych około 20 rolników. Winne bobry?