Zalanie laptopa cieczą i mechaniczne uszkodzenie ekranu to dwie najczęściej spotykane usterki, które mogą się przydarzyć każdemu użytkownikowi. Wystarczy chwila nieuwagi lub nieprawidłowy ruch ręką, a zawartość kubka ląduje na komputerze! Każdy posiadacz laptopa powinien wiedzieć, jak postępować w takim przypadku, aby zminimalizować straty. Jakie mogą być przyczyny awarii matrycy w laptopie? Czy każdego zalanego laptopa jesteśmy w stanie uratować? Przedstawiamy kilka cennych porad dotyczących postępowania z zalanym laptopem oraz podczas awarii matrycy, które mogą przyczynić się do uratowania twojego sprzętu! Sprawdź!
Naprawa laptopa – jak uratować zalany laptop?
Jeżeli nasz laptop ulegnie zalaniu, nie należy go rozkręcać, szczególnie jeżeli nie mamy odpowiednich narzędzi i doświadczenia. Próba naprawy na własną rękę może zakończyć się uszkodzeniem wnętrzności laptopa, począwszy od taśm łączących płytę główną z poszczególnymi podzespołami, przez doprowadzenie do zwarcia na płycie (co będzie skutkowało zwiększeniem kosztów naprawy), aż po konieczność wymiany całej płyty głównej. Nawet jeżeli sprzęt nadal działa, płyn, który dostał się do wnętrza urządzenia, może spowodować rozległe szkody, a korozja może wystąpić nawet po dłuższym czasie.
Co należy robić w przypadku zalania laptopa? Najważniejsze jest odcięcie źródła prądu. Natychmiast odłącz zalany laptop od źródła zasilania. Jeśli komputer jest włączony, wyłącz go. Jeżeli to możliwe, wyjmij baterię. Ważne jest, aby przerwać dopływ prądu do urządzenia. To pozwoli uniknąć dalszych uszkodzeń. Bateria podłączona do laptopa sprawia, że nawet po wyciągnięciu wtyczki z kontaktu laptop jest jeszcze przez pewien czas zasilany. To może spowodować zwarcie i uszkodzenie kolejnych komponentów naszego sprzętu.
Komputer należy jak najszybciej osuszyć po to, aby zminimalizować ryzyko korozji i innych uszkodzeń. Pozbądź się więc wszystkich widocznych śladów cieczy. Wykorzystaj do tego chusteczkę papierową lub miękką tkaninę. Nie używaj suszarki do włosów ani innych źródeł gorącego powietrza, ponieważ mogą one spowodować dodatkowe uszkodzenia.
Jeżeli od strony klawiatury do wnętrza laptopa dostała się woda, odwróć laptopa do góry nogami i pozostaw go w takiej pozycji także na czas transportu. W przeciwnym razie płyn może dostać się do laminatu płyty głównej i zniszczyć procesor.
Pod żadnym pozorem po zalaniu laptopa nie należy podejmować prób jego uruchomienia.
Zalany laptop – naprawa zalanego laptopa w profesjonalnym serwisie
Jak powinna wyglądać naprawa zalanego laptopa? Jeżeli twój laptop został zalany, to jak najszybciej skontaktuj się z profesjonalnym serwisem. Fachowcy posiadają odpowiednie narzędzia i wiedzę, aby zdiagnozować problem i przeprowadzić niezbędne naprawy. Specjalista rozkręci laptopa, usunie wszelkie ślady cieczy, a w razie potrzeby wymieni zalane elementy, które zostały zniszczone.
Zwlekanie z oddaniem laptopa do serwisu spowoduje tylko dalsze szkody, co zwiększy koszty naprawy lub doprowadzi do całkowitego uszkodzenia sprzętu.
Gdzie zgłosić się, jeżeli nasz laptop zostanie zalany? Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług serwisu RatujLaptopa. Więcej informacji uzyskasz pod numerem telefonu +48 22 6666 160. Serwis gwarantuje szybką, bezpłatną wycenę przez telefon. Znajduje się on w Warszawie na ul. Górczewskiej 62/64, ale swój sprzęt możesz przesłać również kurierem!
Fachowcy oferują serwis laptopów MSI oraz wszystkich innych popularnych marek!
Zalany laptop – czego unikać aby zapobiec rozległym uszkodzeniom?
Czego należy unikać w przypadku, gdy nasz laptop zostanie zalany? Przede wszystkim zalany laptop nie powinien lądować w ryżu czy na grzejniku. Mokrego laptopa nie wolno też suszyć przy pomocy suszarki. Nawet jeśli komputer po zalaniu wciąż działa, należy natychmiast przerwać jego pracę, ponieważ ciecz w obudowie może wyrządzić duże szkody, gdy tylko dotrze do wrażliwych elementów.
Błędem jest również używanie sprężonego powietrza czy odsysanie wody odkurzaczem. Wówczas istnieje ryzyko, że ciecz dostanie się w te części sprzętu, które do tej pory były suche. Ponadto pamiętaj, aby nie pozbywać się wody, potrząsając urządzeniem, ponieważ wylany płyn może trafić w newralgiczne miejsca.
Zalanie poszczególnych komponentów laptopa – co warto wiedzieć?
Zalana klawiatura
Jeżeli zalejemy klawiaturę laptopa, musimy pamiętać, że jej konstrukcja jest skomplikowana i nie łatwo ją wyczyścić. Zalanie klawiatury może wywołać negatywne skutki, takie jak awaria klawiszy. Klawiszy również nie należy oczyszczać za pomocą suszarki czy innego źródła ciepła. Czyszczenie klawiatury laptopa lub wymiana klawiatury powinna odbyć się w serwisie. Dobrym rozwiązaniem podczas zakupu laptopa, jest wybór sprzętu z wodoodporną klawiaturą.
Zalany touchpad
Kolejnym komponentem, który może zostać uszkodzony, jest touchpad. Zalany touchpad trzeba jak najszybciej osuszyć za pomocą ściereczki lub stosując chusteczki higieniczne i zgłosić się do serwisu.
Jakie mogą być powody uszkodzenia matrycy w laptopie?
Powodem awarii matrycy w laptopie najczęściej jest upadek laptopa lub jego zalanie. W efekcie na matrycy pojawiają się plamy, obraz jest nieczytelny, a podczas upadku często dochodzi również do pęknięcia ekranu. Takie usterki uniemożliwiają dalsze korzystanie ze sprzętu.
Czasami jednak matryca ulega uszkodzeniu w wyniku usterki komputera. Wtedy najczęściej mamy do czynienia z martwymi punktami ekranu, nieprawidłowym odwzorowaniem kolorów czy migotaniem ekranu. W niektórych przypadkach problemem bywa sama matryca, której wykonanie jest wątpliwej jakości. Wina może leżeć również po stronie uszkodzonej karty graficznej lub wynikać ze złej konfiguracji.
Jeżeli matryca w komputerze uległa uszkodzeniu, warto jak najszybciej skontaktować się z profesjonalnym serwisem. Fachowcy sprawdzą skalę zniszczeń i zaproponują najkorzystniejsze rozwiązanie. Nie warto samodzielnie podejmować prób wymiany matrycy, ponieważ możemy spowodować poważne uszkodzenia laptopa.
Kiedy wymiana matrycy jest konieczna?
To, czy konieczna będzie wymiana matrycy w laptopie, zależy od rodzaju uszkodzenia. Na wymianę matrycy najczęściej trzeba zdecydować się m.in. wtedy, gdy widoczne są uszkodzenia mechaniczne (np. pęknięcia wyświetlacza). Gdy dochodzi do zanikania obrazu, pojawiają się pionowe paski itp. konieczna jest pełna diagnostyka komputera, ponieważ problem może leżeć np. po stronie uszkodzonego układu graficznego. W tej sytuacji konieczne jest przekazanie laptopa do profesjonalnego serwisu.
Podsumowanie
W przypadku zalania laptopa natychmiast odłącz zasilacz i jeżeli to możliwe, usuń baterię. Należy również jak najszybciej usunąć widoczny płyn za pomocą miękkiej ściereczki lub chusteczek. W żadnym wypadku nie powinno się uruchamiać laptopa po zalaniu, ponieważ możemy doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wnętrza, w tym płyty głównej czy dysku twardego. Sytuację może pogorszyć nieprawidłowe osuszanie laptopa. Jak najszybciej więc oddaj laptop do profesjonalnego serwisu.
W przypadku uszkodzenia matrycy również najlepszą opcją będzie kontakt z serwisem, w którym zaproponują nam najodpowiedniejsze rozwiązanie problemu. Niezależnie od skali zniszczeń, nie warto samodzielnie wymieniać matrycy ani rozkręcać laptopa, ponieważ można to spowodować poważne uszkodzenia sprzętu!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS