Minister infrastruktury Alvin Gajadhur (z dwutygodniowego rządu przejściowego Mateusza Morawieckiego), wprowadził nowe rozporządzenie w sprawie egzaminów na prawo jazdy. Zgodnie z zapisami zawartymi w dokumencie, wprowadzone zostały znaczące zmiany, które dotyczą kandydatów na przyszłych kierowców pojazdów kategorii A (motocykle) i B (pojazdy o dmc do 3,5 tony), a obowiązywanie przepisów nastąpuje 1 stycznia 2024 roku. Jedną z nowości będzie przeniesienie całego procesu składania wymaganych dokumentów na prawo jazdy do Internetu. Oznacza to, że formalności będziemy mogli załatwić nie wychodząc z domu (wcześniej osobiście trzeba było pofatygować się do ośrodka egzaminacyjnego czy starostwa). Podobnie proces będzie wyglądał w przypadku wymiany prawa jazdy – wniosek o wymianę dokumentu prawa jazdy będzie można złożyć on-line.
Informacja o błędach i zdaniu egzaminu dopiero po powrocie do ośrodka
Nowelizacja objęła również sam egzamin praktyczny. Do tej pory egzaminator musiał poinformować kandydata na kierowcę o oblaniu egzaminu i zamienić się z nim miejscami, aby wrócić do ośrodka egzaminacyjnego. Teraz oceniający będzie mógł wrócić do ośrodka szkoleniowego z kursantem za kierownicą i dopiero wtedy poinformować go o oblaniu egzaminu i popełnionych błędach. Kolejna zmiana dotyczy egzaminów na prawo jazdy kategorii A, A1 i A2. Według rozporządzenia podczas przeprowadzania egzaminu na motocyklowe prawo jazdy, kiedy egzaminator siedzi w samochodzie jadącym za egzaminowanym motocyklistą powinien skupić się wyłącznie na prowadzeniu egzaminu i sprawdzaniu umiejętności kandydata na kierowcę motocykla. Oznacza to, że nie powinien jednocześnie prowadzić pojazdu i egzaminować. W efekcie do takiego egzaminu będzie potrzeba dwóch egzaminujących, a raczej kierowcy i egzaminującego.
Czytaj więcej
Ceny paliw w 2024 r. Początek stycznia stabilnie, później drożej
Dobre informacje dla kierowców. Początek 2024 roku zapowiada się stabilnie pod kątem cen paliw, które wg. niektórych ekspertów mogą nawet jeszcze nieco spaść. Większą niewiadomą jest podwyżka, która może się pojawić po zapowiedzianej opłacie paliwowej.
Prawo jazdy – zmiany w 2024 r.
Inne modyfikacje są kosmetyczne i nie będą miały wpływu na kształt, trudność czy długość egzaminu. Cały czas kluczowe będą umiejętność prowadzenia samochodu i znajomość przepisów ruchu drogowego. Takie zmiany według przedstawicieli WORD-ów mogą być problematyczne przy już występujących brakach kadrowych. Dodatkowo zaangażowanie dodatkowych ludzi wiąże się z kosztami. Jak na razie ceny za egzaminy na prawo jazdy nie uległy zmianie. Czy tak się nie stanie po wejściu w życie nowych przepisów trudno przewidzieć. W niedalekie … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS