A A+ A++

Wyjątkowe życzenia złożyli mu m.in. burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski czy starosta nakielski Tadeusz Sobol. Upominków, gratulacji i ciepłych słów płynących pod adresem wzruszonego jubilata nie było końca.

Edward Staszałek urodził się 26 grudnia 1923 r. w Ciężkowie, jako czwarte dziecko Marii i Franciszka Staszałków. Przyszedł na świat w domu, w którym mieszka do dziś. Miał pięcioro rodzeństwa: siostrę Helenę i Felicję oraz braci – Stanisława, Władysława i Jana. 

Uczęszczał do szkoły podstawowej czteroklasowej w pobliskim Królikowie, zaś do szkoły III stopnia w Gołańczy. – Bardzo dobrze pamiętam dzień, kiedy wybuchła druga wojna światowa, był to piątek. Niemcy nakazali nam wyjechać do Mogilna, jednak po dwóch dniach wróciliśmy do Ciężkowa. W maju 1940 r. Niemcy wywieźli mojego ojca do Dachau – wspominał Edward Staszałek w Historii Ciężkowa spisanej przez Marlenę Posadzy. Jako kilkunastoletni chłopak został wówczas w gospodarstwie z mamą i rodzeństwem. Rok później Niemcy przysposobili rodzinę do pracy w swoich gospodarstwach. Edward Staszałek, stając się robotnikiem najemnym, transportował ser i masło z mleczarni w Królikowie na stację do Zalesia. Służył również pomocą kościelnemu w kościele w Ciężkowie. 

W 1945 r. do wsi wkroczyli Rosjanie. W marcu tego samego roku otrzymał wezwanie na stawkę wojskową do Bydgoszczy. W kwietniu znalazł się w jednostce wojskowej w Toruniu, kolejno w Inowrocławiu, a następnie w Chełmnie. W 1948 r. wrócił do domu, aby ponownie pracować w gospodarstwie. We wrześniu 1951 r. stanął na ślubnym kobiercu z Władysławą. Wspólnie z żoną prowadził gospodarstwo rolne o powierzchni 30 ha. Przeżyli u swego boku 69 lat. Małżeństwo wychowało troje dzieci: Jerzego, Zbigniewa i Elżbietę. Obecnie Edward Staszałek jest także dziadkiem 6 wnucząt oraz pradziadkiem 5 prawnucząt.

Jubilat zawsze angażował się w życie społeczne swojej małej ojczyzny. W 1948 r. został sekretarzem Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciężkowie, zaś w 1954 r. sołtysem miejscowości. Był nim do 1999 r. Przez 44 lata sprawował funkcję prezesa OSP w Ciężkowie. Oprócz tego był także radnym Gromadzkiej Rady Narodowej oraz członkiem Prezydium Rady. W 1948 r., od chwili wyświęcenia kościoła w Ciężkowie, służył w nim jako kościelny aż do 92. roku życia. 

29 grudnia po uroczystej mszy świętej odprawionej w kościele pw. św. Stanisława Biskupa w Ciężkowie, w świetlicy wiejskiej hucznie świętowano setne urodziny Edwarda Staszałka. Zdrowia, pomyślności i pogody ducha winszowały zacnemu jubilatowi dziesiątki osób – rodzina, ciężkowianie, władze gminy, powiatu, przyjaciele i licznie zaproszeni goście. W uznaniu zasług na rzecz walki o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej 100-latek otrzymał z rąk radnego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Marka Domżały medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Wyjątkowe życzenia złożyli mu m.in. burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski czy starosta nakielski Tadeusz Sobol. Upominków, gratulacji i ciepłych słów płynących pod adresem wzruszonego jubilata nie było końca.

Justyna Kulpińska

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinister kultury kontynuuje likwidację mediów publicznych. Mowa o rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia
Następny artykuł“Nie strzelaj w sylwestra!”. Nieustający apel Sylwestra Jankowskiego z Zielonych