Pierniki to nieodzowny element Świąt Bożego Narodzenia. To tradycyjny przysmak, bez którego trudno sobie wyobrazić polskie Boże Narodzenie. Co ciekawe – początkowo nie gościł na wigilijnym stole, a w …staropolskiej apteczce. Nazwa piernik pochodzi od słowa „porny”, czyli ostry, a to w związku z zestawem przypraw, takich jak: imbir, cynamon, kardamon czy gałka muszkatołowa, które dodajemy do ciasta. To nic innego, jak ciasto wypiekane z mąki pszennej i żytniej, do której dodaje się rozpuszczony, gorący miód, masło i mleko. Z rozwałkowanego ciasta o głębokim, brązowym kolorze wykrawane są różnorodne kształty, które kojarzą się ze świętami: bałwanki, renifery, gwiazdki i mikołaje.
Galeria zdjęć <==
13 grudnia 2023r. w Domu Kultury w Borzęcinie, pracownicy GOK Borzęcin we współpracy z ZSP Borzęcin Górny zorganizowali właśnie takie warsztaty. Przygotowanie i wypiekanie pierniczków okazało się być dla uczestników pasjonującym zajęciem. Każdy chciał dostać swój kawałek ciasta, móc je samodzielnie rozwałkować i przygotować ciastka według własnego pomysłu. Dzieci, pod opieką instruktorów, zaglądały do piekarnika, aby zaobserwować, jak rosną i pieką się „owoce” ich pracy.
Ostatnim punktem warsztatowych zmagań było lukrowanie i zdobienie wypieków. Zaopatrzona w fartuszki, pędzle, kolorowe lukry i mnóstwo cukrowych ozdób, 20-osobowa grupa „warsztatowiczów” przystąpiła do ostatecznego zdobienia swoich piernikowych arcydzieł. To sprawiło najwięcej radości. Generalnie można powiedzieć, że tradycji stało się zadość.
Ale to jeszcze nie koniec, bo przecież ważny w tych świątecznych, tradycyjnych przygotowaniach jest również wystrój naszych domów. Pomogły w tym kolejne zajęcia dla dzieci przeprowadzone w Domu Kultury w Borzęcinie, w środę 20 grudnia 2023r. Ich uczestnicy wykorzystali zielone gałązki choinki, które oznaczają nowe, odradzające się życie, a także szyszki i orzechy symbolizujące urodzaj i dostatek. Do tego dołączono ciekawe pomysły, duże zasoby fantazji oraz mnóstwo ozdób świątecznych. Każdy z 25-osobowej grupy uczestników warsztatów mógł stworzyć własną pracę. Były choineczki, skrzaty – pomocnicy św. Mikołaja i zawieszki do powieszenia w wybranym miejscu w domu. Oczywiście, każde dziecko mogło zabrać wykonaną przez siebie ozdobę do swojego domu.
Materiały potrzebne do przeprowadzenia zajęć zostały zakupione ze środków GOK Borzęcin. Dziękujemy Pani dyrektor ZSP w Borzęcinie Górnym – Elżbiecie Chochlińskiej oraz opiekunowi świetlicy szkolnej Katarzynie Winczakiewicz za pomoc w realizacji warsztatów.
Wszystkim życzymy ciepła gwiazdy wigilijnej w każdym domu.
—
foto: Andrzej Gruca
Gmina Borzęcin / Wioletta Kwaśniak, instruktor GOK Borzęcin
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS