A A+ A++

„W jasełkach leży”. To hasło Orszaku Trzech Króli, który tradycyjnie 6 stycznia przemierzy także bytomskie ulice. Podobnie jak w poprzednich latach bytomianie spotkają się w trzech różnych miejscach, z których wyruszą by spotkać się na Rynku, gdzie odbędą się jasełka.

Wyruszamy o 14:30

Przypomnijmy, że podobnie jak w latach ubiegłych, Orszak Trzech Króli wyruszy 6 stycznia o 14.30 z trzech miejsc, a każdej grupie przypisany będzie jeden kolor – symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Tej, która wyruszy z pl. Wolskiego – żółty, grupie startującej z ul. Krakowskiej – czerwony, a grupie startującej z placu Akademickiego – niebieski.

Organizatorzy proszą, by na miejsce zbiórki przyjść z ok. piętnastominutowym wyprzedzeniem. Przemarsz potrwa kilkanaście minut. Tuż po przybyciu na Rynek uczestnicy orszaku wezmą udział we wspólnym, rodzinnym kolędowaniu połączonym z występami artystycznymi wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 pod przewodnictwem Anny Akram.

Trzy strumienie orszaku

Żółty (Azja – król Baltzar) z pl. Wolskiego – parafia Świętej Trójcy, parafia NSPJ, parafia św. Małgorzaty, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, parafia NSPJ /Szombierki/, parafia Wniebowstąpienia Pańskiego /Szombierki/ oraz parafia św. Michała Archanioła w Suchej Górze.

Czerwony (Europa – król Melchior) z ul. Krakowskiej (od stacji benzynowej, od. ul. Witczaka) – parafia WNMP, parafia św. Wojciecha, parafia św. Anny, parafia św. Rodziny, Parafia św. Jacka, parafia Chrystusa Króla /Stolarzowice/.

Niebieski (Afryka – król Kacper) z placu Akademickiego – parafia Świętego Krzyża, parafia św. Barbary, parafia św. Józefa Robotnika, parafia Bożego Ciała, parafia Dobrego Pasterza oraz parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła z Zabrza – Helenki.

6 stycznia ulicami Bytomia przejdzie Orszak Trzech Króli

Orszaki Trzech Króli mają już wieloletnią tradycję

Orszaki Trzech Króli mają w Polsce kilkuletnią tradycję, niemniej znane są na całym świecie. Odbywają się m.in. w: Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie, Rumunii, a nawet w Ekwadorze czy Rwandzie.

Przypomnijmy, że od 2011 roku dzień 6 stycznia jest w Polsce dniem wolnym od pracy. W wielu polskich miastach organizowane są w tym dniu Orszaki Trzech Króli. W 2009 roku przeszedł on po raz pierwszy ulicami Warszawy, by w kolejnych latach dołączyły do stolicy kolejne polskie i zagraniczne miasta. W 2012 roku było ich 24, w 2013 roku – 96, w 2014 roku – 187, w 2015 roku już 330, zaś w 2016 roku odbył się w 420 miejscowościach na trzech kontynentach – Europie, Ameryce i Afryce.

W Polsce rekord padł jak na razie w 2020 roku, gdy Orszak Trzech Króli zorganizowano aż w 872 miejscowościach. W 2023 roku orszaki przemierzyły drogę w 753 miejscowościach, a do przyszłorocznego Orszaku Trzech Króli już ponad 800 organizatorów z całego świata zgłosiło chęć zorganizowania Orszaku.

W Bytomiu od wielu lat odbywa się Orszak Trzech Króli

Największe uliczne jasełka

Orszak to największe uliczne jasełka na świecie odbywające się w osiemset lat po pierwszym przedstawieniu jasełkowym zaaranżowanym przez św. Franciszka w Greccio we Włoszech. 24 grudnia 1223 roku św. Franciszek, za zgodą papieża Honoriusza III, w skalnej grocie na wysokości 750 m n.p.m. w posiadłości Jana Wetliny w Greccio, zbudował żywą szopkę. Złożył w żłobie wyrzeźbioną figurę Dzieciątka, umieścił obok żywe zwierzęta, wołu i osła, zaprosił miejscową ludność, aby w roli pasterzy zbliżali się do żłóbka i w ten obrazowy sposób zapoznawali się ze scenami ewangelicznymi opowiadającymi o narodzeniu Jezusa.

Obecnie w wielu krajach na całym świecie odbywają się przedstawienia jasełkowe w rodzinach, parafiach, domach kultury oraz na ulicach miast i miasteczek.

W 2024 roku Orszak Trzech Króli odbędzie się w ponad 800 miejscowościach w Polsce oraz w kilku poza jej granicami. Wyruszy w Stanach Zjednoczonych (Niles), w Niemczech (Monachium i Neviges), we Francji (Lissieu), a także w Afryce w miejscowości Nyakinama w Rwandzie, w Burhynyi w Demokratycznej Republice Konga, w Esseng w Kamerunie i w Zambii w Lusace i Mansie.

Plakat

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwiadczenie wychowawcze w 2024 roku. Nie trzeba składać wniosków o wyrównanie 500+ do 800+
Następny artykułUM Bytom: Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata Muzeum Górnośląskim 26/12/2023