Obchody religijnych świąt na Krecie komplikuje klimat i… religia. Większość rodowitych Kreteńczyków to wyznawcy prawosławnego Autokefalicznego Kościoła Greckiego, ale nie brakuje tam też katolików, innych chrześcijan czy wyznawców islamu. Na dodatek, jak tu myśleć o strojeniu choinki, kiedy w grudniu słonko pięknie świeci i ani śladu śniegu za oknami?
Na pięknej i gościnnej kreteńskiej ziemi swój nowy dom znalazło jednak wielu przybyszów z całego świata, w tym również całkiem spora grupa Polaków, którzy przenieśli tu część obyczajów wyniesionych z rodzinnego domu.
O wyższości świąt Bożego Narodzenia nad…
W Grecji, a zatem i na Krecie, Boże Narodzenie nie jest aż tak ważnym świętem, jak w Polsce. O wiele większą wagę przykłada się tu do Wielkanocy. Uroczyście celebrowana w Polsce Wigilia to na Krecie zwykła kolacja w rodzinnym gronie. Obchody święta rozpoczynają się dopiero 25 grudnia, trwają do 6 stycznia, święta Trzech Króli. Kreteńczycy bawią się i ucztują głównie w licznych tu tawernach, w gronie przyjaciół i znajomych. Im nas więcej przy wspólnym, świątecznym stole, tym, lepiej.
Na ulicach kreteńskich miast spory hałas robią dzieciaki śpiewające kalanda, czyli kolędy, tłukąc przy tym, ile sił w metalowy trójkąt. W dawnych czasach za instrumenty muzyczne służyły patelnie i wszelkie blaszane, wydające przeraźliwe dźwięki, przedmioty. Każdego dnia śpiewa się inne kolędy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS