A A+ A++

Publikacja z dnia: 21-12-2023 12:12

W tym roku działania policjantów komórek ruchu drogowego pod hasłem „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie” rozpoczną się w piątek 22 grudnia i potrwają do środy 27 grudnia.

W tym czasie, gdy jedni będą świętować i spędzać czas z bliskimi, wielu policjantów będzie pełnić służbę, dbając o to, by świąteczny czas minął bez tragicznych zdarzeń na drogach. Szczególną uwagę funkcjonariusze poświęcą osobom pieszym. Będą egzekwować obowiązek używania elementów odblaskowych przez osoby poruszające się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym oraz reagować na wykroczenia popełniane przez pieszych. Zwrócą uwagę na zachowanie kierowców wobec osób pieszych, szczególnie w rejonach przejść skrzyżowań.

Podobne wzmożone działania zostaną również przeprowadzone w okresie od 29 grudnia do 2 stycznia 2024 roku, w związku z weekendem sylwestrowym.

Jak zawsze funkcjonariusze skupią się na ujawnianiu naruszeń przepisów ruchu drogowego, będących głównymi przyczynami zdarzeń drogowych, takich jak m.in. przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, kierowanie nieoświetlonym pojazdem, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym. Funkcjonariusze sprawdzą też jak kierowcy i pasażerowie wywiązują się z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa, fotelików dla dzieci i sprawdzą stan trzeźwości kierujących.

Wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za poziom bezpieczeństwa na naszych drogach. Dlatego apelujemy do kierowców o to, by dobrze zaplanowali swoje wyjazdy. Żeby przygotowali swoje samochody, sprawdzili ich stan techniczny, poziom płynów eksploatacyjnych i podstawowych systemów. Przede wszystkim jednak, niech każdy, kto wsiądzie za kierownicę pamięta o tym, że pośpiech jest najgorszym doradcą. Lepiej jest dojechać do celu 10 minut później, niż nie dojechać w ogóle.

W miastach i domach…

Policjanci pionu prewencji będą interweniowali reagując na wszelkie zgłoszenia, ale też w trakcie służb patrolowych będą bacznie przyglądać się okolicom sklepów i punktów usługowych, by reagować na wszelkie niepokojące zachowania osób, które znajdą się w ich pobliżu.

Pamiętajmy, że każdy z nas jest sam w pierwszej kolejności odpowiedzialny za zabezpieczenie swojego mienia. Dlatego wychodząc z domu sprawdźmy czy pozamykaliśmy drzwi i okna, czy pozakręcaliśmy zawory gazu i wody. Wybierając się na spotkania w miejscach publicznych, nie zabierajmy ze sobą zbędnych wartościowych przedmiotów, czy dużej ilości gotówki. Pilnujmy swoich toreb i plecaków. W ten sposób zabezpieczymy się przed ewentualnością bycia okradzionym przez kieszonkowca.

Obchodząc hucznie nadejście nowego roku pamiętajmy, że przepisy wprowadzone rozporządzeniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego jasno określają to, kiedy można używać w tym celu wyrobów pirotechnicznych. Zgodnie z nim w celu ochrony życia, zdrowia i mienia oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego, wprowadzony został zakaz używania wyrobów pirotechnicznych widowiskowych, na których nabywanie, przechowywanie i używanie nie jest wymagane pozwolenie, w miejscach lub obiektach publicznych na terenie województwa warmińsko – mazurskiego. Ten zakaz nie obowiązuje jedynie w dniach 31 grudnia i 1 stycznia oraz 13 i 14 stycznia oraz podczas imprez okolicznościowych, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu, co najmniej 48 godzin przed planowanym użyciem wyrobów pirotechnicznych, właściwego terytorialnie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz właściwych miejscowo komendanta Policji i komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Nie pozwólmy na to, aby wyroby pirotechniczne były użytkowane przez dzieci, osoby zależne od innych i nietrzeźwe. Wystarczy chwila nieuwagi, by nieumiejętne ich obsłużenie doprowadziło do tragedii.

Nie bądź obojętny! Reaguj!

Czasami najprostsza reakcja na niepokojący stan drugiej osoby, może przyczynić się do uratowania czyjegoś życia. Dlatego również w tym świątecznym i noworocznym zabieganiu pamiętajmy o innych.

Osoby samotne, nieporadne życiowo, schorowane, bezdomne oraz te pod wpływem alkoholu – to oni są w grupie osób najbardziej narażonych na wychłodzenia o tej porze roku. Dlatego widząc lub wiedząc o takiej osobie, która z różnych względów mogła znaleźć się w sytuacji zagrażającej jej życiu lub zdrowiu, nie bądźmy obojętni i przekażmy taką informację dzwoniąc pod numer alarmowy. Reagujmy na osoby, które ubrane nieadekwatnie do pogody znajdują się na ulicy i sprawiają wrażenie zagubionych. Wielokrotnie reakcja świadka ratowała zdrowie a nawet życie takich osób.

Widząc osobę, którą podejrzewamy, że nietrzeźwa wsiadła za kierownicę, również należy powiadomić o tym policjantów, by mogli takie podejrzenie sprawdzić. Każdy nietrzeźwy kierowca to potencjalny drogowy zabójca, dlatego tak ważne jest usuwanie ich z dróg.

Niech to będą zdrowe i spokojne święta, a nowy roku niech będzie dobrym prognostykiem na przyszłość!

(kwp)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł244 najpiękniejsze kartki świąteczne
Następny artykułUnowocześnienie systemu informatycznego w Zespole Opieki Zdrowotnej w Lidzbarku Warmińskim