W trakcie przedświątecznych spotkań z uczniami szkół podstawowych na terenie powiatu pruszkowskiego poruszane zostały zagadnienia związane z agresją wśród dzieci i młodzieży, problem przemocy fizycznej i psychicznej oraz cyberprzemocy.
Omawiano kwestie dotyczące nagrywania filmów, robienia zdjęć i upubliczniania ich na różnego rodzaju forach społecznościowych. Co za to grozi, jaka kara? Czy można udostępniać, upubliczniać tego typu materiał? Na te i inne, jak ważne tematy rozmawiała profilaktyk z Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie.
Nie ma i nigdy nie będzie zgody na agresywne zachowania czy to w „realu” czy w świecie „cyber”. Reagujmy!
Policjantka przypomniała dzieciom, że w sieci nikt nie jest anonimowy, a informacje tam zamieszczane mogą być wykorzystane przez innych w różnych celach. Prosiła o rozwagę i ostrożność podczas kontaktu z osobami poznanymi przez internet, wysyłania im zdjęć czy danych o sobie.
Przypomniano art. 226 kk tj. znieważenie funkcjonariusza publicznego wykonującego obowiązki służbowe i konsekwencje za prezentowanie takiego zachowania i wiele innych, które mogą mieć miejsce w szkole lub poza nią.
Z młodzieżą, z którą profilaktyk pruszkowski widział się pierwszy raz poruszono kwestie związane z odpowiedzialnością prawną nieletniego oraz omówiono zjawisko demoralizacji.
Konkretne przykłady zachowań mam nadzieję, że skłonią do przemyśleń nad swoim zachowaniem w stosunku do kolegi czy koleżanki w szkole.
Niekiedy żartobliwe sytuacje mogą doprowadzić, do sytuacji w której osoba – młodzież nie godzi się na pewne zachowania. Pamiętajmy że żart musi być śmieszny dla każdej ze stron, a nie tylko dla jednej. Kolejny raz apeluję do Naszej młodzieży z powiatu pruszkowskiego – Nie bójmy się reagować na sytuacje, w których jedna ze stron jest pokrzywdzona.
Pamiątkowo przekazano zakładki z numerami alarmowymi oraz telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.
Projekt realizowany jest w ramach zadania pn. „Bezpieczne przejścia dla pieszych w Powiecie Pruszkowskim inwestycja w infrastrukturę oraz w edukację mieszkańców – edycja 2023” dofinansowanego ze środków „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024″
podkom. Edyta Bednarczyk
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS