A A+ A++

Łupiny orzechów, pestki owoców czy liście kukurydzy – bezużyteczne surowce? Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że wystarczy odrobina kreatywności, aby nadać im drugie, artystyczne życie. Udowadnia to rodzina rękodzielników spod Wolborza, która łącząc tradycyjne i nowoczesne techniki rękodzielnicze tworzy ozdoby także świąteczne, dlatego wśród nich znajdziemy figurki zwierząt takich jak renifery, aniołki, ale przede wszystkim szopkę w łupinie orzecha włoskiego, laskowego czy żołędzia.

– Nasze rękodzieło cały czas ewoluuje. Każdy z produktów jest niepowtarzalny, tak jak każda łupina orzecha ma inny kształt czy strukturę. Ja dostrzegam w nich piękno, coś czego nie dostrzega nikt inny. W naszym domu nic się nie marnuje– tłumaczy Mariusz Bogusławski, rękodzielnik, twórca ludowy tworzący pod marką Plecione.pl

Produktem już kultowym, co roku poszukiwanym przez tych, co znają markę jest bożonarodzeniowa szopka w łupinie orzecha. Misterność zachwyca. Orzechowa grota ma wypiłowane okienko i gwiazdkę, a wewnątrz znajduje się Święta Rodzina wykonana z liści kukurydzy i ziaren pszenicy. Żłóbek natomiast wykonany jest z maleńkiej fasolki. Wszystko to uzupełnia naturalne siano.

– Projekt bożonarodzeniowej szopki przez lata ewaluował. Zaczęło się od klasycznej wersji w łupinie orzecha włoskiego, później udało się go zminiaturyzować jeszcze bardziej i umieścić w łupinie orzecha laskowego czy w żołędziach. Najmniejsza szopka jaką wykonałem była we wnętrzu pestki wiśni – dodaje Mariusz Bogusławski.

Zarówno bożonarodzeniowa jak i całoroczna oferta Plecione.pl jest bardzo rozbudowana. W tej pierwszej znaleźć można na przykład aniołki – również z surowców naturalnych, czy świąteczne kartki. W swojej twórczości rękodzielnicy wykorzystują też naturalny sznurek, z którego wyplatają w pełni użytkowe, a zarazem ekologiczne kapelusze oraz torby.

reklama


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻyczenia Małopolskiego Kuratora Oświaty z okazji Świąt Bożego Narodzenia
Następny artykułWigilijne spotkania w miejskich instytucjach, stowarzyszeniach i organizacjach pożytku publicznego (zdjęcia)